Beton nieustannie jest narażony na różne uszkodzenia. Pomimo tego, że jest bardzo wytrzymałym materiałem, zdarza się, że powstają na nim pęknięcia czy rysy. Wszelkie szczeliny należy szybko i skutecznie naprawić. W tym celu świetne okazują się iniekty cementowe, za pomocą których można wypełnić ubytki powstałe w betonie. W poniższym artykule wyjaśniamy działanie tych produktów i przedstawiamy ich najważniejsze zalety.

Iniekty cementowe składają się z polimerów, które zwiększają przyczepność zaprawy do ścianek szczeliny. W ich składzie znajdują się również dodatki mające na celu niwelowanie skurczy. Odpowiedzialne są także za zmniejszanie ryzyka kruszenia się iniektu po ukończeniu wiązania. Dzięki temu produkty wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością naprawczą. Stanowią solidne wypełnienie, które wspomaga konstrukcję.

Doradca klienta pracujący w firmie Immerbau zajmującej się produkcją specjalistycznych materiałów budowlanych mówi: Składniki iniektów cementowych charakteryzują się płynną masą, w związku z czym są w stanie dotrzeć do wszystkich szczelin i dokładnie je wypełnić. Produkty wyróżniają się też mrozoodpornością, dlatego mogą być wykorzystywane niemalże we wszystkich warunkach.

Stosowanie iniektów cementowych

Iniekty cementowe są stosowane przede wszystkim w celu wypełnienia różnych ubytków w elementach betonowych, a także żelbetowych. Naprawiają powstałe rysy oraz pęknięcia. To nie ich jedyne zastosowanie – sprawdzają się bowiem również doskonale w przypadku konstrukcji murowych. Poza tym używane są do wypełniania szczelin podczas tworzenia wtórnej izolacji poziomej. Warto wspomnieć o kolejnej możliwości wykorzystania iniektów cementowych. Mają one zastosowanie podczas wzmacniania oraz stabilizacji gruntów.

Aby przeprowadzić skuteczną iniekcję cementową, konieczne jest dokładne określenie charakteru wszelkich ubytków. Należy zdefiniować ich rozmiary, przebieg, a także parametry. Ta wiedza pozwoli dopasować odpowiednie produkty do wypełnienia. Ważne jest także sprawdzenie szerokości rozwarcia szczeliny oraz sprawdzenie poziomu wilgotności wewnątrz pęknięcia. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę też na ewentualne zabrudzenia znajdujące się wokół rysy. Po sprawdzeniu wszystkich tych elementów możliwe jest wybranie najlepszego produktu do iniekcji. Istotne jest również dopasowanie niezbędnych akcesoriów, które pomogą wykorzystać zaprawę. Do aplikacji iniektów stosuje się najczęściej akcesoria wbijane, wkręcane oraz naklejane. Ich rozmiar powinien być precyzyjnie dobrany do parametrów powstałego ubytku.