Podesty ruchome są urządzeniami transportu bliskiego zaliczanymi do dźwignic, które służą do przemieszczania osób oraz ładunków na stanowiska pracy na wysokości. Zależnie od rodzaju i konstrukcji podestu ruchomego, mogą one przemieszczać ładunki i osoby jedynie w pionie lub w pionie i poziomie.

Rodzaje podestów ruchomych

Konstrukcja podestów ruchomych składa się z platformy podnoszonej na ramieniu hydraulicznym zamontowanym na podwoziu pojazdu lub zawieszonej na cięgniku. Zwyżki dzieli się na trzy podstawowe grupy – podesty ruchome wiszące, masztowe oraz przejezdne (i samojezdne).

Podesty ruchome wiszące to zwyżki wyposażone w platformę roboczą zawieszoną na linach nośnych oraz linach bezpieczeństwa. Posiadają wciągarki zamontowane na platformie roboczej albo na konstrukcji nośnej, która jest zamontowana na dachu budynku albo specjalnie wykonanym torze. Podesty ruchome wiszące mogą być montowane na stałe lub tymczasowo podczas prac remontowych, budowlanych, monterskich czy usługowych – np. mycia okien lub elewacji.

Podesty ruchome masztowe składają się z jednego lub dwóch masztów, platformy roboczej oraz podstawy, na której umieszczone są maszty. Platforma robocza przemieszczana jest za pomocą mechanizmu napędowego – najczęściej dźwignika zębatkowego, a maszt dźwignicy wykonany jest z konstrukcji kratownicowej. Podesty ruchome masztowe mogą być przemieszczane za pomocą holowania.

Podesty ruchome przejezdne wyposażone są w podwozie, konstrukcję nośną przytwierdzoną do podwozia, a także w platformę roboczą przemieszczaną za pomocą jednostki napędowej. Podesty tego typu mogą być montowane na podwoziach z własnym napędem jazdy (samojezdne) lub na podwoziach przystosowanych do holowania (przewoźne, ciągnione).

Podesty ruchome przejezdne można podzielić także na podstawie rodzaju napędu na: ręczne, elektryczne i hydrauliczne, a także ze względu na rodzaj konstrukcji nośnej. Pod tym względem wyróżnia się podesty: teleskopowe, przegubowe, nożycowe oraz przegubowo-teleskopowe.

Podstawowe parametry podestów ruchomych

Jednym z kluczowych parametrów technicznych podestów przejezdnych jest ich udźwig nominalny, który określa największe dopuszczalne obciążenie, jakie może przenosić platforma robocza w trakcie pracy. Poza tym należy wymienić maksymalną wysokość platformy roboczej, która określa największą odległość pionową między podłożem a platformą roboczą, a także zasięg roboczy platformy roboczej warunkujący odległość poziomą między osią podestu ruchomego a skrajnym położeniem platformy roboczej.

Poza tymi parametrami należy wymienić także: prędkość obrotu wysięgnika wokół osi obrotu podestu, prędkość podnoszenia i opuszczania platformy roboczej, rozstaw podpór podwozia, prędkość jazdy podestu, masę i wymiary podestu czy kąt obrotu platformy roboczej.

Chcesz poznać więcej informacji o podestach ruchomych lub uzyskać uprawnienia operatorskie do ich obsługi? Zapisz się na kurs na podesty ruchome w firmie dźwigowej Urbanek i zyskaj pewny, stabilny i dobrze płatny zawód!

[avg] ([per]) [total] vote[s]