Budowa domu to zbyt poważna sprawa, by pozostawić ją bez profesjonalnego nadzoru. Zresztą pojawiające się raz po raz informacje o najróżniejszych katastrofach budowlanych gdzieś w krajach rozwijających się dowodzą, że w tej dziedzinie nie można iść na kompromis. Na czym jednak tak naprawdę polega nadzór budowlany?

Najlepiej wiedzą to chyba ci, którzy powierzyli ten zakres usług firmie Ribet z Pruszcza Gdańskiego, specjalizującej się w budowie najprzeróżniejszych rodzajów obiektów, od domów jednorodzinnych po całe osiedla, lecz także w świadczeniu właśnie takich usług, jak nadzór budowlany. Wróćmy jednak do meritum.

Czym zajmuje się nadzór budowlany?

Zadaniem nadzoru jest kontrolowanie oraz nadzorowanie całego procesu powstawania inwestycji budowlanej. Cała instytucja nadzoru jest zhierarchizowana. Na jej szczycie znajduje się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, nieco niżej jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Na szczeblu wojewódzkim działa Inspektor Wojewódzki, zaś na powiatowym – Inspektor Powiatowy. Inspektor Główny sprawuje nadzór nad inspektoratami wojewódzkimi i powiatowymi. Zajmuje się on między innymi badaniem przyczyn katastrof budowlanych.

Ogólnie rzecz biorąc nadzór budowlany stoi na straży przestrzegania przepisów obowiązujących w prawie budowlanym. Trzeba przyznać, że to zadanie niezwykle odpowiedzialne, ponieważ każdy błąd czy zaniechanie popełnione w tej materii może w bliższej lub dalszej przyszłości dać o sobie znać, niekiedy z katastrofalnym skutkiem. I choć instytucja ta, jak zostało to wyżej wyjaśnione, działa na różnych szczeblach, z których każdy ma nieco inne kompetencje, to w praktyce „statystyczny Kowalski” budując dom ma styczność jedynie ze szczeblem powiatowym. Sprowadza się ona do minimum, jeśli sprawy nadzoru powierzymy specjalistycznej firmie.

Jeśli więc rozpoczęcie budowy domu to zadanie, które właśnie teraz angażuje wszystkie Twoje myśli, zacznij od skontaktowania się z firmą Ribet zajmującą się profesjonalnie i od wielu lat kwestiami związanymi z nadzorem budowlanym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie http://www.ribet.pl.

[avg] ([per]) [total] vote[s]