Wybrałeś kolor ścian, masz już farby, ale ciągle nie wiesz, czym malować? Nic dziwnego – wybór narzędzi jest ogromny. Różnego typu pędzle i wałki mogą wprawić w zakłopotanie. Jak je dopasować do farby i wykańczanej powierzchni? Zobacz nasze porady, jak wykonać malowanie mieszkania.

Malowanie wałkami

Wałki to wygodne narzędzie, kiedy malowanie ścian musi być szybkie. Stworzone wręcz dla amatorów. Niestety niezbyt nadaje się do precyzyjnych prac.

Szerokość wałka do malowania wybieramy pod kątem powierzchni, jaką mamy do pomalowania. Im większa powierzchnia, tym szerszy wałek (12, 15, 18, 25 cm). Wąskie wałki (5, 8 cm) pomogą nam dotrzeć do narożników i innych zakamarków. Tymi z długim uchwytem sięgniemy nawet za grzejniki.

W sklepach znajdziemy gotowe zestawy: wałek, uchwyt i kuweta. Możemy też kupić jeden uchwyt oraz kilka rodzajów wałków i stosować je wymiennie.

Wałki do malowania mają jednak różne runa. Te z pluszu nylonowego lub futra baraniego przeznaczone są raczej do farb wodorozcieńczalnych. Wałki moherowe, welurowe bądź gąbkowe – do lakierów i farb rozpuszczalnikowych. O prócz typowych wałków przydatne są też specjalne, np. do narożników czy z okapnikiem.

Malowanie pędzlami

Kiedy malować pędzlami? Pędzle lepiej wcierają farbę i pozwalają dokładniej malować małe elementy, zwłaszcza o skomplikowanych kształtach.

Szerokość pędzla do malowania dobieramy do powierzchni, którą zamierzamy pomalować. Szeroki pędzel ławkowiec przyda się do ścian i sufitów, ale nie nadaje się do malowania wąskich listewek lub ram okiennych. Tu lepszy będzie mały pędzel z płaskim włosiem.

Niestety, malując pędzlami, trudno jest uniknąć smug, zwłaszcza gdy nanosi się farby gęste, niekapiące. Malowanie pędzlem jest też bardziej pracochłonne niż wałkiem. Czasami też z kiepsko wykonanych pędzli w trakcie malowania wychodzą pojedyncze włosy.

Pędzle do malowania mogą być zrobione z włosia naturalnego lub sztucznego. Pędzle o grubszym włosiu najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich.

Radosław Murat