Sufity napinane są stosunkowo nowym rozwiązaniem w branży wykończeniowej i dekoratorskiej. Napinany sufit stanowi odmianę sufitu podwieszanego i ma wszelkie zalety tej konstrukcji, jednak posiada zdecydowaną przewagę w wielu innych kwestiach, zarówno natury praktycznej, jak i estetycznej.

Tak samo jak w przypadku tradycyjnych sufitów podwieszanych, sufit napinany pozwoli nam ukryć wszelkie niedoskonałości istniejącego sklepienia i nieestetyczne przewody instalacyjne – opowiada nasz rozmówca z firmy MarcAs. Zasadniczą różnicę stanowi natomiast tempo i łatwość wykonania oraz możliwość uzyskania efektu kolorystycznego i przestrzennego, ograniczonego wyłącznie wyobraźnią architekta.

Z czego robi się sufity napinane?

Podstawowym budulcem sufitu napinanego jest lekkie tworzywo PCV. Całość sufitu pokrywana jest z jednego kawałka, co daje pewność uzyskania idealnie gładkiej powierzchni bez widocznych połączeń, które tak mocno zaburzają estetykę klasycznych sufitów karton-gips. Ponieważ materiał PCV jest niezwykle lekki, nie wymaga tworzenia skomplikowanej konstrukcji nośnej, a całość podwieszana jest na ramie okalającej wyłącznie ściany graniczne pomieszczenia.

Jak wygląda sufit napinany?

Ze względu na dużą wytrzymałość tworzywa PCV możemy dowolnie zdobić membranę sufitową.  Dostępne są materiały gładkie jednobarwne, lustrzane i matowe, a nawet imitujące faktury rozmaitych tkanin. Na zamówienie klienta możliwe jest naniesienie dowolnego nadruku graficznego na materiał.

Jednak elastyczne tworzywo, z jakiego wykonany jest napinany sufit nie zamyka naszej wyobraźni w jednym wymiarze. Termiczne możliwości formowania membrany pozwalają na uzyskanie dowolnych kształtów sufitu, fal i wybrzuszeń, a nawet skomplikowanych form trójwymiarowych figur przestrzennych.

Proste rozwiązania są najlepsze

Jak wspomnieliśmy wcześniej, estetyka nie jest jedyną zaletą tego nowoczesnego rozwiązania. Sufity napinane są także bardzo łatwe w montażu, który waha się od kilku, do maksymalnie kilkunastu godzin w przypadku bardzo dużych pomieszczeń – wyjaśnia ekspert z przedsiębiorstwa MarcAs. Ponieważ prace odbywają się szybko i bez użycia mokrych materiałów, budowa jest bardzo wygodna i czysta.

Również późniejsza konserwacja ogranicza się do sporadycznego odkurzania, a w razie konieczności (np. zalanie z wyższej kondygnacji), możliwy jest prosty demontaż, wyczyszczenie i powtórna instalacja tego samego sufitu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]