Nie byłoby tematu deskowania, gdyby beton posiadał inną konsystencję. Niestety, świeży beton występuje w postaci półpłynnej, więc by utrzymać go w ryzach – musimy posłużyć się szalunkami. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat deskowania – zapraszamy do lektury.

Deskowanie, czy jak kto woli – szalunek, to konstrukcja o charakterze tymczasowym. Jednak bez niej nie ma co się brać za rozpoczęcie budowy. Choć sama nazwa deskowania sugeruje, że w czynności tej udział biorą elementy drewniane (ewentualnie wodoodporna sklejka), to w praktyce często sięga się po szalunki wykonane z metalu, ponieważ bardziej od drewna znoszą one wielokrotne użytkowanie.

Do czego służy deskowanie?

Deskowanie spełnia dwie podstawowe funkcje: stanowi barierę dla płynnego betonu do czasu jego zastygnięcia, na przykład podczas wykonywania wylewki na stropie, na którym ułożone jest zbrojenie. Druga funkcja to nadawanie zaprawie betonowej pożądanego kształtu. Deskowanie, jeśli wykonane jest prawidłowo, sprawia, że budowa odbywa się zgodnie z harmonogramem. I odwrotnie – zaniedbania na tym etapie potrafią szybko przerodzić się w realne, boleśnie odczuwalne straty.

Jakie są rodzaje deskowania?

Deskowanie dzieli się na „jednorazowe” – wykorzystywane na niewielkich budowach, przeważnie domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych czy rozbudowach domów. Tego rodzaju deskowanie najczęściej wykonane jest z drewna, które po budowie bądź to zostaje zutylizowane, bądź wykorzystane do kolejnych prac.

Druga opcja to deskowanie wielokrotnego użytku, chętnie stosowane przez różnego rodzaju firmy działające w branży remontowo-budowalnej. To deskowanie najczęściej ma formę stalowych konstrukcji, łatwych do montażu, demontażu oraz transportowania na kolejne place budowy.

Jak widać, deskowanie to niezwykle ważny element każdej budowy. Jeśli chcecie mieć stuprocentową gwarancję, że ten etap inwestycji wykonany będzie zgodnie z prawidłami tej sztuki, skorzystajcie z pomocy profesjonalistów z firmy Doka.

[avg] ([per]) [total] vote[s]