Bardzo wysoka odporność mechaniczna, trwałość i szczelność – to najważniejsze cechy posadzek żywicznych, skłaniające do wykorzystania ich w halach przemysłowych czy na parkingach. Z kolei wyjątkowa estetyka, łatwość wykonania i utrzymania w czystości sprawiają, że tego typu posadzki coraz częściej wykonywane są również w obiektach mieszkalnych. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja posadzek żywicznych w różnych miejscach.

Czyszczenie przemysłowej posadzki żywicznej

Rosnąca popularność posadzek żywicznych w zastosowaniach przemysłowych wynika nie tylko z ich wyjątkowej trwałości. W przeciwieństwie do tradycyjnych wylewek betonowych nawierzchnie żywiczne nie ulegają ścieraniu podczas intensywnej eksploatacji, w związku z czym nie powodują pylenia. Jest to cecha szczególnie istotna w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka higiena, np. w zakładach przetwórstwa spożywczego. Utrzymanie czystości w obiektach przemysłowych ułatwia też fakt, że posadzki żywiczne nie posiadają spoin, w których mógłby zbierać się kurz – opowiada ekspert z TQS Flooring.

Posadzki żywiczne mogą być idealnie gładkie bądź chropowate,  wodoszczelne i odporne na działanie substancji chemicznych. W praktyce oznacza to, że wszystkie zanieczyszczenia, również mokre i tłuste plamy pozostają na powierzchni, skąd można w bardzo łatwy sposób je usunąć. W pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni do czyszczenia posadzki można użyć tradycyjnego mopa lub myjki ciśnieniowej – to drugie rozwiązanie stosowane jest często w pomieszczeniach sanitarnych i w zakładach produkcyjnych o profilu spożywczym. Po umyciu podłogi z wykorzystaniem myjki wodę należy zebrać do odpływów za pomocą gumowej ściągaczki.

Wielkopowierzchniowe posadzki przemysłowe z żywicy zazwyczaj czyści się mechanicznie z wykorzystaniem urządzeń samojezdnych. Tego typu maszyny czyszczą posadzki wodą z dodatkiem detergentu dobranego do rodzaju zabrudzeń. W przypadku posadzek przemysłowych największych trudności przysparza usuwanie śladów pozostawionych przez gumowe opony maszyn i pojazdów przemieszczających się wewnątrz zakładu (wózki ręczne, sztaplarki); odpowiednio dobrany środek poradzi sobie z nimi bez problemu. Przed rozpoczęciem czyszczenia na mokro posadzkę należy zamieść – ręcznie lub zamiatarką automatyczną. Jest to szczególnie istotne w przypadku posadzek żywicznych o błyszczącej powierzchni.

Pielęgnacja posadzki żywicznej w domu

Jak wspomnieliśmy we wstępie, posadzki żywiczne coraz częściej pojawiają się również we wnętrzach prywatnych. Inspiracją do użycia wylewek żywicznych w domowych łazienkach i w pomieszczeniach reprezentacyjnych są atrakcyjne wizualnie posadzki spotykane w luksusowych hotelach, obiektach SPA itp.

Inwestorzy prywatni najczęściej decydują się na posadzki o lśniącej powierzchni, co pozwala na osiągnięcie wyjątkowych efektów estetycznych. Takie podłogi zwykle wykańczane są warstwą lakieru, który niestety bywa podatny na zarysowania. Lakierowane posadzki żywiczne wymagają przede wszystkim ochrony przed drobinkami piasku, dlatego konieczne jest regularne zamiatanie lub odkurzanie. Do mycia podłóg zaleca się stosowanie miękkich, płaskich mopów z mikrofibry. Z domowymi zanieczyszczeniami z powodzeniem radzą sobie ogólnodostępne środki myjące.

Rate this post