Budowa domu to inwestycja wymagająca dużego zaangażowania. Poczynienie takich kroków łączy się z koniecznością podejmowania szeregu różnego rodzaju decyzji, których konsekwencje skutkować będą w przyszłości. Mowa między innymi o podejmowaniu decyzji dotyczących rodzaju pokrycia dachowego, okien, drzwi aż po kwestie wystroju wnętrza. I tak jedna z decyzji związana może być z wyborem okien do poddaszy. Na szczęście w wielu sprawach, również w powyższej, wsparcia szukać można u fachowców w swojej dziedzinie.

Fachowej pomocy w tym zakresie udzieli firma Dachlux, od kilkunastu lat istniejąca na rynku i przez cały ten czas oferująca swoim klientom produkty bardzo dobrej jakości, jak również wysoki poziom świadczonych usług. Dachlux posiada w swojej ofercie różnego rodzaju pokrycia dachowe – dachówki betonowe, dachówki ceramiczne, dachówki bitumiczne, blachy dachówkowe i trapezowe, blachy z posypką ceramiczną, a także systemy odwadniania dachów, systemy termoizolacji dachów, akcesoria do dachów i wspomniane okna dachowe.

Wśród różnego rodzaju okien do poddaszy wyróżnia się okna obrotowe, okna uchylno-obrotowe, okna uchylno-wysokoosiowe, okna wysokoosiowe, okna wyłazowe oraz okna obrotowo-klapowe. Popularnością cieszą się wymienione okna uchylno-obrotowe. Charakteryzują się one dwiema oddzielnymi funkcjami, takimi jak otwieranie skrzydła uchylnie i obrotowo. Pierwsza z wymienionych, czyli funkcja uchylna umożliwia pozostawienie skrzydła w dowolnym położeniu w zakresie od 0° do 35°, co przekłada się na łatwy dostęp do okna. Z kolei funkcja obrotowa umożliwia obrót skrzydła o 180°. Z racji faktu połączenia dwóch funkcji uzyskać można wygodne rozwiązanie, które łączy w sobie liczne zalety. Okna uchylno-obrotowe wyposażone są w specjalną blokadę znajdującą się na górze skrzydła. Po jej obróceniu zwalniane są zawiasy, w konsekwencji czego skrzydło może się obracać. Warto wiedzieć, że podczas obrotu okno w głąb pomieszczenia wychyla się wyłącznie w stopniu niewielkim, a to dlatego że uniesiona jest rama. Okna uchylno-obrotowe to poddaszy to ciekawe, a przy tym komfortowe rozwiązanie, jednakże z racji tego faktu liczyć się należy z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. Drzwi, okna i dach należą do tej grupy produktów, na których nie warto oszczędzać. W zależności od producenta okna do poddaszy mogą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, takie też należy wybierać, w efekcie służyć będą przez długie lata, co niewątpliwie jest ich zaletą.

Choć dostępnych jest wiele rodzajów okien dachowych, to coraz więcej osób stawia na innowacyjne rozwiązanie jakim są właśnie okna uchylno-obrotowe łączące w sobie elementy okien uchylnych i okien obrotowych. Połączenie tych dwóch rodzajów przekłada się na wygodę i większą funkcjonalność, co z pewnością jest brane pod uwagę przez inwestora. Zaletą okien uchylno-obrotowych jest to, że bez trudu można je umyć, a to niewątpliwie doceni niejeden gospodarz domu. Tego typu okna zwiększają ponadto funkcjonalność samego poddasza, co również przemawia za ich wyborem. Ostateczna decyzja należy jednak do każdego osobiście.