Każdy z nas chce mieć w swoim portfelu jak najwięcej pieniędzy. Z tego powodu szukamy oszczędności w różnych aspektach naszego codziennego życia. Kiedy zbliża się okres zimowy, mnóstwo ludzi zaczyna zastanawiać się, jak najefektywniej ogrzewać własny dom czy mieszkanie i niepotrzebnie nie tracić dostarczonej energii cieplnej.

Ostatnio coraz więcej osób zadaje sobie pytanie co jest lepsze: rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna? Postanowiliśmy porównać obie metody.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej działanie polega na wymianie zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach na świeże powietrze zewnętrze. Rekuperacja charakteryzuje się nowoczesnością i energooszczędnością.

Zalety i wady rekuperacji

Jakie są największe zalety tej metody? Rekuperatory gwarantują większy komfort mieszkania i zapewniają regularną oraz sprawną wymianę powietrza. Trzeba podkreślić, że wentylacja mechaniczna wiąże się z dostarczaniem do pomieszczeń powietrza oczyszczonego (filtrowanego), czyli zdrowszego. Ponadto, rekuperatory przyczyniają się do tego, że eliminują ryzyko przeciągów, ponieważ nie ma konieczności intensywnego wietrzenia pomieszczeń. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przykłada uwagę do tej kwestii. Rekuperatory są pod tym względem niezastąpione, dlatego też mają coraz więcej zwolenników.

Warto zaznaczyć, że stosując rekuperatory gwarantujemy mniejsze koszty związane z ogrzewaniem. Osoby, które zdecydują się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oszczędzają też na eksploatacji oraz instalacji systemu grzewczego. Nie można nie podkreślić, że rekuperatory zmniejszają zapotrzebowanie budynku na ciepło, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie kotła o mniejszej mocy. W związku z tym, w portfelu zostaje o wiele więcej pieniędzy (dużo jednak w tym względzie zależy od samej izolacji budynku).

Na czym jeszcze jest szansa oszczędzić decydując się na rekuperatory? Wybierając wentylację mechaniczną można wyeliminować konieczność stosowania kominów wentylacyjnych. Często zamiast tradycyjnych otwieranych okien można zdecydować się na częściowe tańsze przeszklenia oraz zupełnie zrezygnować z okien z nawiewnikami.

Jakie są wady stosowania wentylacji mechanicznej? W tym miejscu należy wspomnieć o kosztach inwestycji. Co wchodzi w ich skład? Są to zakup rekuperatora wraz ze sterowaniem oraz kanały rozprowadzające powietrze. Oczywiście, nie można zapominać o koszcie montażu. Szacuje się, że łączny nakład finansowy na system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to minimum dziesięć tysięcy złotych (przy założeniu domu o powierzchni ok. 150 m2). Należy jednak pamiętać, że rekuperatory wymagają cyklicznego sprawdzania. Wszystko po to, aby działały optymalnie. Co kwartał należy także wymieniać filtry, żeby powietrze zawsze było czyste i świeże, a nasz rekuperator działał poprawnie. Oprócz tego, trzeba liczyć się również z nieco wyższymi rachunkami za prąd. Niektórzy narzekają też na hałas, który wytwarzają wentylatory (nie jest on jednak w żaden sposób uciążliwy i najczęściej wynika z niepoprawnie wykonanej instalacji). Jeśli w całym domu nie ma prądu, to urządzenia te nie działają.

Co to jest wentylacja grawitacyjna?

Metoda ta wykorzystuje powstawanie ciągu powietrza w kanale wentylacyjnym na skutek różnicy gęstości powietrza zewnętrznego oraz wewnętrznego. Powietrze we wnętrzu domu (o wyższej temperaturze) ma mniejszą gęstość niż chłodniejsze na zewnątrz. W związku z tym, ruch odbywa się ku górze.

Plusy i minusy wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja ta nie przyczynia się do powstawania żadnego hałasu. Poza tym, przepływ powietrza odbywa się bez zasilania prądem, a koszty jej zastosowania są stosunkowo nieduże.

Jakie są wady? Wiele osób skarży się, że ta metoda często nie zapewnia odpowiedniej wymiany powietrza. Ten problem jest szczególnie uciążliwy zimą, kiedy to zamiast wyciągania powietrza z domu przez kratki wentylacyjne nawiewane jest mroźne powietrze (tzw. ciąg wsteczny powietrza). Poza tym, wentylacja grawitacyjna powoduje powstawanie przeciągów. Niestety, w zimie przyczynia się do dużych strat ciepła, co jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem w aspekcie finansowym. W okresie letnim można zaobserwować bardzo niską wydajność wentylacji oraz konieczność otwierania okien (możliwe przeciągi oraz dostawanie się do pomieszczeń uciążliwych owadów). Stosując wentylację grawitacyjną nie mamy praktycznie żadnej kontroli nad procesem wymiany powietrza.

Rekuperacja vs wentylacja grawitacyjna – co jest skuteczniejsze?

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, wydaje się, że zdecydowanie lepszą opcją są rekuperatory. Co prawda początkowo trzeba liczyć się z relatywnie sporymi kosztami inwestycyjnymi. Jednak osoby, które zdecydowały się na ten krok potem są z tego faktu bardzo zadowolone. Wentylacja mechaniczna zapewnia im przefiltrowane i świeże powietrze. Poza tym, zastosowanie tej metody wiąże się ze sporymi oszczędnościami na ogrzewaniu, dlatego początkowe koszty inwestycyjne szybko się zwracają.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BARTOSZ wentylacja.

[avg] ([per]) [total] vote[s]