Pompa ciepła – to słowo niewiele ci mówi? Wiesz że coś takiego istnieje, ale nie wiesz jak działa i jakie korzyści może nam dać? Dobrze zatem trafiłeś. W tym miejscu dowiesz się czym jest pompa ciepła, jak działa i najważniejsze, czyli co można zyskać dzięki korzystaniu z niej?

Czym jest pompa ciepła?

Jest to urządzenie mające na celu odzyskiwanie ciepła z powietrza, ziemi lub wody. Do najbardziej popularnych pomp ciepła zaliczają się pompy ziemne i geotermalne. Zasada ich działania polega na tym, że jedna z ich części zostaje głęboko wkopana do ziemi. Przepływa przez nią woda, która na skutek wyższej temperatury panującej pod ziemią zostaje ogrzana, a następnie dzięki grawitacji i temu że ciepło unosi się do góry, zostaje dystrybuowana do wnętrza budynku. W nim może być wykorzystywana do ogrzewania mieszkania lub do celów bytowych – np. kąpieli. Czy pompy ciepła są skuteczne w swoim działaniu? Oczywiście że tak. Technologia ich produkcji i użytkowania jest do tego stopnia rozwinięta, że oferują one mnóstwo korzyści, będąc przy tym niezawodnymi.

Jakie korzyści daje pompa ciepła?

Pierwsza i najważniejsza to oczywiście ograniczenie rachunków za ogrzewanie budynku czy podgrzewanie ciepłej wody. Jeśli do tej pory ciepło to było uzyskiwane z pieca centralnego ogrzewania zasilanego ekogroszkiem lub gazem, oszczędności mogą sięgać kilku tysięcy rocznie. Przy tak znacznym stopniu zwrotu, inwestycja może się nam zwrócić już po 4 do 5 lat. Jednak wymiar finansowy to nie jedyne zalety korzystania z pomp ciepła. Są one również polecane z uwagi na względu środowiskowe i ekologię. Pompa ciepła wykorzystuje ekologiczną, zieloną energię. Jest ona przyjazna dla ludzi i środowiska. Nie zanieczyszcza go i nic nie kosztuje. Pompy ciepła mogą pracować z jednakową skutecznością tak w zimę, jak i latem. Ważne jest to, że w odróżnieniu od instalacji fotowoltaicznej, pompa ciepła może pracować z niezmiennie wysoką jakością również wtedy, kiedy na zewnątrz są niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dotyczy to rzecz jasna pomp gruntowych.

Ile kosztuje i dla kogo pompa ciepła

Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, kiedy chcemy założyć pompę ciepła? Jej montaż jest najbardziej opłacalny w nowo wznoszonych domach, z uwagi na łatwość przygotowania niezbędnej instalacji. W przypadku budynków już istniejących, trzeba się liczyć z tym że koszt podłączenia pompy może być wyższy, co jest podyktowane kosztami robocizny i przeróbek, wymagających większą ilość materiałów. Tym niemniej i tak można podać szacowany koszt całej inwestycji, który zamyka się w kwocie około 20 do 30 tysięcy złotych. Ostateczny rachunek uzależniony jest od modelu wybranej pompy, w tym jej mocy nominalnej. Oczywiście kwota, którą podaliśmy nie należy do niskich. Jeśli masz problem z całościowym sfinansowaniem inwestycji, pomóc może szybka pożyczka. Bez pytania cię na co potrzebne ci są pieniądze, możesz je pożyczyć nawet w kwocie kilkunastu tysięcy złotych. Takie rozwiązanie na pewno pomoże w zakupie oraz finansowaniu wymarzonej inwstycji.