Coraz popularniejsze staje się ocieplenie dachów, poddaszy i ścian za pomocą wodoszczelnej pianki poliuretanowej. Izolacja z pianką PUR cały czas oddycha, a także przepuszcza i wypuszcza powietrze z pomieszczenia. Jakiekolwiek zawilgocenie ulega wręcz natychmiastowemu wyschnięciu. Z owym materiałem izolacyjnym mają styczność osoby zdrowie i cierpiące na alergię, dlatego musi być w pełni bezpieczny dla każdego.

Cechy pianki PUR

Izolacja pianką poliuretanową (zarówno zamkniętokomórkową, jak i otwartokomórkową) powinna zostać wykonana w dwóch przypadkach: w stanie surowym i w momencie zagospodarowania budynku. Materiał pozwala na zatrzymanie około 20% ciepła oraz uniemożliwia rozwój pleśni i grzybów. Zabezpiecza wszystkie szczeliny, zapewnia przepływ powietrza i zapobiega zawilgoceniom. Przyczynia się doskonale do poprawy jakości życia i zdrowia mieszkańców. Nadaje się doskonale do ocieplania dachu, garażu czy poddasza. Izolacja nie może być poprowadzona dowolnym torem – odpowiedni schemat drogi pozwoli zaoszczędzić na późniejszym ogrzewaniu.

Pianka jest podwójnie bezpieczna dla alergików i astmatyków. Substancja nie przynosi sama w sobie żadnych szkód zdrowotnych, a jednocześnie chroni dach, poddasze, ściany przed rozwojem toksycznych pleśni i grzybów, na które niektórzy mogą być uczuleni.

Czy pianka jest bezpieczna dla ludzi?

Tradycyjne metody ocieplania (wełna mineralna, styropian) są mniej bezpieczne od pianki. Podczas cięcia i montażu ulegają pyleniu. Z miejsca pracy unosi się kurz i pyłki, czyli czynniki alergenne. Osoby cierpiące na alergię powinny unikać miejsc budowy. Sytuacja prezentuje się inaczej w przypadku pianki poliuretanowej. Produkt nie pyli, nie kruszy się, nie ma zapachu, jest obojętny dla zdrowia i środowiska, a także nie zawiera żadnych środków alergennych.

Metoda izolacji natryskowej jest szybsza niż tradycyjne techniki ocieplania, zatem alergik nie ma intensywnego kontaktu z pianką. W wełnie mineralnej i styropianie istnieje zagrożenie rozwinięcia grzybów i pleśni. Nawet jeśli szkodliwe substancje i mikroskopijne organizmy zostaną stamtąd usunięte, sytuacja może się powtórzyć po latach – mówi ekspert z przedsiębiorstwa TOP PUR z Jedliny Zdrój.

Aby być stuprocentowo pewnym bezpiecznego działania produktu poliuretanowego, po natrysku należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Bezpieczeństwo pianki zostało przebadane wśród pszczół. Bazując na doświadczeniach z owymi owadami, naukowcy doszli do wniosku, iż pianka nie wywołuje alergii ani ataków u astmatyków.

Rate this post