Dom energooszczędny jest budynkiem, w którym wszystko jest podporządkowane zmniejszeniu zużycia energii. Istnieją dwie motywacje do przyjęcia tego dążenia – ekonomiczna i ekologiczna. Obiekt, w którym do minimum ograniczono straty ciepła, pozwala zaoszczędzić w wieloletniej perspektywie ogromne pieniądze. Do stworzenia odpowiednich warunków termicznych w domu wykorzystujemy też wtedy mniej nieodnawialnych surowców, odciążając zasoby środowiska naturalnego. Co konkretnie należy zrobić, by osiągnąć ten cel?

Przygotowanie do budowy domu energooszczędnego

Jeśli zdecydowaliśmy się na budowę domu energooszczędnego, powinniśmy wybrać projekt, który odpowiada na potrzeby tej technologii. Większość spełniających to kryterium schematów opiera się na prostokątnej bryle. Nie powinno nas dziwić, że nie są one wyposażone w balkony – ten element budynku stanowi duże zagrożenie stratami ciepła. Jego brak nie jest może zbyt wygodny, ale wiąże się z oszczędnościami. 

Izolacja cieplna domu energooszczędnego

Niezwykle ważne znaczenie z perspektywy energooszczędności ma wybór markowych i zgodnych z założeniami materiałów. Wszystko, czego używamy w trakcie budowy, będzie miało swoje odbicie w ilości zużywanej przy eksploatacji budynku energii. Pustaki, różne rodzaje ocieplenia, ale i każdego typu izolacje – decyzja co do zakupu każdej z tych rzeczy ma swoje odzwierciedlenie w kosztach ponoszonych na ocieplenie obiektu. Oszczędność na żadnym etapie budowy nie popłaca. Pamiętajmy między innymi o zachowaniu dwudziestu centymetrów grubości ocieplenia. Dom energooszczędny kosztuje więcej, ale ta inwestycja zwraca się w dłuższej perspektywie. 

Zasady dotyczące okien i drzwi

Miejscem, przez które ucieka najwięcej ciepła, są oczywiście okna i drzwi. Wiele zależy od jakości ich instalacji, jednak nawet przy zachowaniu najwyższej ostrożności nie jesteśmy w stanie zupełnie wyeliminować problemu. Dużą oszczędność możemy uzyskać wybierając projekt, w którym okna i drzwi są usytuowane najbardziej racjonalnie. Najlepiej oświetlone pomieszczenie powinno znajdować się od strony południowej. Jednak nawet w nim – choć zamontujemy w nim największe okna – nie powinny one sięgać aż do samej podłogi. Niezależnie od tego, powinniśmy zadbać o ich szczelność. 

Przedstawione wyżej reguły nie wyczerpują tematu budowy domów energooszczędnych. Będziemy oczywiście potrzebować pomocy specjalistów w tej dziedzinie, którzy posiadają wiedzę dotycząca technologii. Ta oczywiście zmienia się szybko, ale prawa fizyki, na których opierają się powyższe uwagi, z pewnością nie stracą na aktualności. 

[avg] ([per]) [total] vote[s]