Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które wiąże się z kilkoma etapami. Ich realizacje następują kolejno po sobie. Branża budowlana dysponuje odpowiednimi terminami, które oznaczają zakończenie poszczególnych etapów prac. Jeden z nich to tak zwany stan surowy. Dodatkowo występuje on z przymiotnikiem „otwarty” i „zamknięty”. Co oznaczają te pojęcia i po co się je definiuje?

Co oznacza stan surowy otwarty?

Pierwszym zauważanym etapem prac budowlanych jest stan zerowy, gdzie następuje wyrównanie działki, wykonanie drenażu oraz zaprojektowanie i wykonanie fundamentów. Następny odcinek prac wieńczy doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego. Na tym etapie budynek posiada już ściany nośne, strop, klatkę wewnętrzną ze schodami oraz kominy. Stan surowy otwarty to również ukończona więźba dachowa oraz pokrycie dachu. Niektóre projekty w stanie surowym otwartym mają też okna dachowe i orynnowanie dachu.

Według dobrych firm wykonujących projekty budowlane, takich jak MIKOŚ Group, prace do osiągnięcia stanu surowego otwartego trwają od 2 do 3 miesięcy. Sporo zależy od tego, czy wykonana jest chociaż częściowo instalacja wodno-kanalizacyjna i doprowadzona energia elektryczna. Zazwyczaj jednak prąd na budowie organizowany jest na samym początku, ponieważ jest on przydatny do zasilania wielu maszyn i urządzeń budowlanych.

Stan surowy otwarty ma może mieć również zaizolowane fundamenty, a izolacja cieplna bywa położona pod dachem. W wielu przypadkach w takim stanie, zależenie od projektu, mogą być też wykończone balkony i tarasy.

Jaka jest różnica między stanem surowym otwartym a stanem surowym zamkniętym?

Stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty to dwa kluczowe punkty w procesie wznoszenia budynku. Dla laika rozróżnienie tych dwóch zagadnień może być trudne, zwłaszcza że różnice wydają się niewielkie. Jednak dla osób z branży budowlanej są one zasadnicze. Przede wszystkim z tego powodu, że dokumentacja musi być precyzyjna. To samo dotyczy się wszelkich umów.

Najogólniej rzecz ujmując, stan surowy następuje po zakończeniu wszystkich czynności, które doprowadzają do stanu zerowego, ale przed momentem, gdy ma miejsce stan surowy zamknięty. Żeby jednak go zdefiniować, należy uświadomić sobie, czym właśnie jest stan surowy zamknięty.

Otóż za stan zamknięty uważa się taką sytuację, gdy zamontowane są już drzwi i okna, a ścianki działowe znajdują się już w przewidzianych lokalizacjach. W budynku mogą też już być podłogi, a także instalacja wodno-kanalizacyjna.

Rate this post