Jednymi z najczęściej spotykanych maszyn na placach budów są walce do robót ziemnych/drogowych. Za ich pomocą można zagęszczać masy nawierzchniowe przy budowie dróg oraz zagęszczać grunty w robotach ziemnych. Walce takie występują w kilku rodzajach. Jednym z nich są walce na kołach ogumionych pneumatyczne, które zamiast wałów wyposażone są w zestawy kół ogumionych. Przeczytaj poniższy artykuł i zapoznaj się z ich krótką charakterystyką.

Maszyny do zagęszczania najróżniejszych podkładów

Walce na kołach ogumionych mogą być wykorzystywane do zagęszczania wszelkiego rodzaju gruntów. Walce ogumione sprawdzają się w zagęszczaniu warstw ścieralnych i wiążących, jak również zagęszczania gruntu i nawierzchni stabilizowanych wapnem lub cementem. Nie używa się ich jednak do zagęszczania podkładów z piasków równouziarnionych – tłumaczy pracownik firmy Bellator, która zajmuje się wynajmem oraz sprzedażą używanych maszyn budowlanych i drogowych, w tym walców na kołach ogumionych. Do zagęszczania gruntów najlepiej nadają się walce z oponami głęboko bieżnikowanymi, dobrze ugniatającymi grunt, jednak z racji tego, że rozluźniają one jedynie 2-3 centymetry górnej warstwy, trzeba ją dodatkowo dogęszczać walcem gładkim.

Walce na kołach ogumionych mogą być wyposażone w od 3 do 5 przednich kół. Stosowanych jest kilka rodzajów opon zapewniających różny rozkład ciśnienia. W przypadku opon standardowych, czyli diagonalnych, rozkład ciśnienia jest nierównomierny, a ziarna mogą przemieszczać się poziomo. Bardziej równomiernie rozłożone ciśnienie oferują opony radialne. Dostępne są także opony o szerokiej podstawie, które przeznaczone są do zamykania powierzchni i wałowania wygładzającego warstw asfaltowych.

Walce ogumione w ofercie największych producentów

Najwięksi producenci maszyn budowlanych i drogowych zazwyczaj posiadają w swojej ofercie kilka modeli walców na kołach ogumionych. Niemiecka firma HAMM posiada w swoim katalogu dwa modele walców ogumionych o masie eksploatacyjnej od 8 do 28 t (w zależności od obciążenia dodatkowym balastem). Oba modele wyposażone są w 8 kół – po 4 z przodu oraz tyłu. Wszystkie walce ogumione HAMM zaopatrzone są w system HAMMTRONIC, który monitoruje i kontroluje wszystkie kluczowe funkcje, wpływając na zwiększenie bezpieczeństwa oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji. Posiadają również szereg usprawnień składających się na HAMM Compaction Quality, który mierzy, monitoruje, dokumentuje i kontroluje proces zagęszczania.

Przedsiębiorstwo CAT oferuje klientom trzy modele o masie eksploatacyjnej od 5200 do 10000 kg, które wyposażone są w od 8 do 11 kół. Obciążenie na koło może być zmienione za pomocą dodatkowego balastu umieszczanego w wodoszczelnym zbiorniku z oddzielnymi przedziałami, co równoważy rozkład mas i zwiększa stabilność maszyny. Wszystkie walce ogumione CAT mają wahliwe koła przednie pozwalające zoptymalizować zagęszczenie pod każdym kołem oraz eliminujące problem przejeżdżania nad bardziej miękkimi obszarami.