Szamba ekologiczne to pośrednie rozwiązanie między tradycyjnym szambem betonowym a biologiczną oczyszczalnią ścieków. Są niezwykle szczelne i odporne, a także niezbędne, jeśli działka nie posiada przyłącza wodociągowego. Stosuje się je również, kiedy nie ma możliwości odprowadzenia oczyszczonej wody do istniejących cieków wodnych lub gdy występują długie przerwy w dopływie ścieków. Czym charakteryzują się szamba ekologiczne?

Szambo ekologiczne składa się z osadnika gnilnego oraz układu drenażu sączącego. Nie wymaga obsługi ani zużycia prądu. Osadnik oraz filtr wystarczy czyścić raz na dwa lata i uzupełniać bakterie raz na dwa tygodnie, aby całkiem zapomnieć o problemie ze ściekami. W czym tkwi sekret szamb ekologicznych?

Budowa szamb ekologicznych

Szamba ekologiczne działają na dość prostych zasadach. W osadniku gnilnym zachodzi proces oczyszczania beztlenowego, podczas którego ścieki przechodzą przez specjalny filtr. W drenażu rozsączającym następuje ich oczyszczenie tlenowe, dzięki czemu mogą przenikać do wód gruntowych i nie stanowić niebezpieczeństwa dla ludzi i środowiska. Szambo ekologiczne składa się, oprócz osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego, z kosza filtracyjnego, studzienki rozprowadzającej, rur drenażowych, podsypki żwirowej oraz wentylacji niskiej. Ścieki przepływają pomiędzy poszczególnymi komorami osadnika przez trójniki asymetryczne, co wydłuża czas ich przebywania w komorach i wpływa na wydajność urządzenia. Wysokiej jakości, innowacyjne szamba ekologiczne posiada w swojej ofercie firma EKO-BIO. Profesjonaliści doradzą nam, który model będzie dla nas najbardziej odpowiedni i zgodny z naszymi potrzebami.

Zalety szamb ekologicznych

Szamba ekologiczne posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są szczelne, przez co bezpieczne dla otoczenia. Wykonane z plastiku, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nacisk gruntu, korozje oraz procesy zachodzące w glebie, dzięki czemu ich żywotność szacuje się nawet na kilkadziesiąt lat. Mają postać gotowych prefabrykatów, dostarczanych na miejsce montażu w postaci gotowych elementów, dlatego łatwo je rozbudowywać i przenosić, a także montować w miejscach trudno dostępnych, takich jak ciągi komunikacyjne. Ich montaż jest niezwykle opłacalny; koszt inwestycji zwraca się w ciągu dwóch lat użytkowania. Warto także zaznaczyć, że decydując się na szambo ekologiczne, oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas. Budowa szamba tradycyjnego może potrwać nawet do dwóch tygodni, podczas gdy montaż gotowego zbiornika ekologicznego zajmie nam jeden dzień.

[avg] ([per]) [total] vote[s]