przetłaczanie rozmaitych rodzajów płynów, a w związku z tym znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach przemysłu. Urządzenie zostało opatentowane w Stanach Zjednoczonych w 1881 roku, jednak spopularyzował je chirurg sercowy, Michael DeBakey, dopiero w latach 30. XX wieku.

Budowa i działanie pompy perystaltycznej

Zasada działania pompy perystaltycznej opiera się na procesach występujących w przyrodzie, a podobny mechanizm obserwujemy np. w przewodzie pokarmowym człowieka.

Płyn transportowany za pomocą pompy perystaltycznej zamknięty jest w elastycznej rurce, znajdującej się wewnątrz korpusu urządzenia – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy GRADOS. Na zewnętrznym obwodzie wirnika uciskającego rurkę, umieszczone są dwie (lub więcej) rolki.

Podczas obrotu wirnika rolka dociska elastyczny przewód, wymuszając w ten sposób przemieszczanie się zamkniętej w jego wnętrzu cieczy. Po usunięciu nacisku, wąż wraca do swojego pierwotnego kształtu, jednocześnie zasysając kolejną partię cieczy. Dzięki temu automatycznie zapobiega cofaniu się przetłoczonego już płynu.

Zastosowanie i zalety pomp perystaltycznych

Współcześnie  pompy perystaltyczne stosowane są  najczęściej do pompowania płynów sterylnych lub agresywnych. Charakterystyczna budowa pompy zapobiega zanieczyszczeniu transportowanych cieczy, ponieważ mają one bezpośredni kontakt wyłącznie z elastycznym wężem. Takie pompy doskonale sprawdzają się więc m.in. do pracy z płynami ściernymi oraz wyjątkowo lepkimi.

Brak ryzyka zanieczyszczenia cieczy wymienia się jako najważniejszą zaletę pomp perystaltycznych. Ponieważ tylko jeden element urządzenia eksponowany jest na bezpośredni kontakt z cieczą, całość jest łatwa do utrzymania w czystości.

Sama eksploatacja pompy perystaltycznej jest niezwykle ekonomiczna. Wynika to ze stosunkowo prostej konstrukcji i braku elementów, które mogłyby ulegać zużyciu i awariom, takich jak zawory, dławnice oraz uszczelnienia.

Elastyczne przewody z tworzyw sztucznych są odporne na działanie agresywnych cieczy, a mechanicznie wymuszony obieg z powodzeniem radzi sobie nawet z bardzo gęstymi i lepkimi substancjami. Szeroki zakres możliwości zastosowania sprawia, że pompy wykorzystuje się w wielu gałęziach gospodarki, od medycyny, po przemysł chemiczny, branżę budowlaną i rafineryjną.