Troska o środowisko naturalne jest jednym z tematów, który zdominował dyskurs społeczny. Coraz powszechniej stosujemy rozwiązania i technologie, które mają przysłużyć się dobru planety – poddajemy recyclingowi nasze odpady, stosujemy energooszczędne żarówki, inwestujemy w systemy ogrzewania wykorzystujące ciepło otoczenia. Również w dziedzinie budownictwa jednorodzinnego wiele się zmienia w tej kwestii – przyjazne środowisku, energooszczędne materiały stosuje się coraz częściej. Jednym z trendów budowlanych, który stopniowo zdobywa coraz większą popularność, jest stawianie domów z drewna. Oto kilka powodów, dla których warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Ekologiczność surowca

Drewno to najbardziej ekologiczny z dostępnych materiałów – jest powszechne, a jego obróbka nie wymaga tak dużo energii (uzyskanej kosztem zanieczyszczeń emitowanych do środowiska), co w przypadku innych surowców, takich jak tworzywa sztuczne. Również sam proces budowy domu nie jest tak energochłonny, zajmuje znaczniej mniej czasu, niż postawienie budynku wykonanego z cegieł – dotyczy to również prac związanych z późniejszą eksploatacją, czyli remontów i modyfikacji. Kolejną korzyścią, jaką dają drewniane ściany, jest bardzo dobra izolacja termiczna, wpływająca na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, a tym samym rachunków za ogrzewanie. Jeśli dodatkowo dom wyposażony jest w pompę cieplną, korzystającą z energii termalnej z otoczenia, jego ogrzanie staje się bardzo tanie w porównaniu do domu z cegły, ogrzewanego paliwami konwencjonalnymi. Izolacja termiczna działa w obie strony – w czasie upałów chłód utrzymuje się wewnątrz domu, nie ma więc potrzeby stosowania klimatyzacji.

Wyjątkowa estetyka i klimat

Chyba każdy choć raz w życiu marzył o posiadaniu drewnianego domu z dala od miasta. Nic w tym dziwnego, ponieważ drewniane domy charakteryzują się wyjątkową estetyką, która sprawia, że czas spędzany w nich jest czystą przyjemnością. Ale sam wygląd drewna to nie wszystko – nawet po obróbce drewno zachowuje swój specyficzny zapach. Jest to zasługa zawartych w nim żywic i olejków, które mogą mieć duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W krajach, gdzie budownictwo drewniane cieszy się dużą popularnością zauważono, że mieszkańcy takich domów żyją średnio kilkanaście lat dłużej, niż osoby zamieszkujące domy murowane.

Lekka konstrukcja i szybka budowa

Domy drewniane charakteryzują się znacznie lżejszą konstrukcją niż domy murowane, dlatego nie wymagają one tak rozbudowanych fundamentów. Domy budowane są z wcześniej przygotowanym prefabrykatów, dlatego samo ich postawienie jest procesem bardzo szybkim, trwa zazwyczaj kilka dni. Wszystko to przekłada się na stosunkowo niskie koszty budowy domu. Ponadto domy można stawiać o każdej porze roku, gdyż nie wymagają one tzw. robót mokrych, czyli między innymi murowania.

Jednym z uznanych na polskim rynku producentów domów drewnianych – całorocznych i letniskowych – jest firma DomTop Zgierz.

[avg] ([per]) [total] vote[s]