Drzwi zewnętrzne powinny posiadać specjalne cechy, które zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom i użytkownikom budynków, w których są one zamontowane. Ich wybór jest trudną decyzją, ale dokładnie przemyślana zapewni komfort na długie lata. Sprawdźmy, czym powinny się cechować drzwi tego typu na przykładzie drzwi antywłamaniowych.

Zwróć uwagę na dokumenty i klasę antywłamaniowości

Najważniejszą cechą drzwi antywłamaniowych jest bezpieczeństwo, dlatego warto przed zakupem sprawdzić stosowne dokumenty, które muszą wystąpić jednocześnie. Mowa o Aprobacie Technicznej i certyfikacie. Ponadto, należy zwrócić uwagę na klasę antywłamaniowości drzwi zewnętrznych. Określa ją norma europejska wyróżniająca cztery stopnie – klasa 3 i 4 oznacza drzwi antywłamaniowe (w przypadku polskiej normy są one oznaczone literą C), a 1 i 2 to produkty odporne na włamanie, ale są tańsze i wymagają zamontowania specjalnego certyfikowanego zamka.

Sprawdź drobne elementy oraz masę całkowitą drzwi

Na jakość drzwi antywłamaniowych wpływają także inne elementy, takie jak: profile ościeżnic, które powinny być wykonane z metalu i być głęboko zakotwione w murze, oraz zawiasy w ilości minimum trzech, zapewniające precyzyjną regulację położenia skrzydła drzwi w stosunku do ościeżnicy. Bardzo ważny jest również ciężar, który waha się w granicach 60-80 kg (aczkolwiek zdarzają się drzwi o masie ok. 120 kg). Jest on uzależniony od rodzaju wykończenia oraz od grubości blach i kratownic. Ponadto, wysokość skrzydła w świetle ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 2000 mm.

Drzwi antywłamaniowe znajdują się w ofercie firmy TopDACH z siedzibą w Jabłonnej koło Warszawy. W jej katalogach można znaleźć drzwi wielu znakomitych producentów, wykonane z drewna i metalu, charakteryzujące się nie tylko bezpieczeństwem, ale również wysokimi walorami estetycznymi oraz odpowiednią izolacją akustyczną przed światem zewnętrznym.

[avg] ([per]) [total] vote[s]