W dobie szukania coraz lepszych rozwiązań budowlanych często zapomina się o sprawdzonej zasadzie, że najprostsze środki są najlepsze – a to na niej właśnie opiera się technologia stawiania domów szkieletowych. Zostaliśmy też przyzwyczajeni do tego, że za jakość, wydajność i trwałość się płaci. Czy tak jest rzeczywiście, czy to może jednak tylko stereotyp utrwalony przez wielkie firmy budowlane, którym zależy na maksymalnym zysku?

Prostota natury

Są jednak przedsiębiorstwa, które postanowiły zaryzykować i budować domy w oparciu o sprawdzony, naturalny budulec, jakim jest drewno.

W wielu krajach od zarania ludzkości aż do dzisiaj domy buduje się właśnie z drewna. Kiedyś w ten sposób budowano całe osady i wioski. Nie dzieje się to przypadkiem – naturalne materiały mają lepszą jakość i trwałość niż współczesne, a są o wiele tańsze, bo powszechnie dostępne i prostsze w obsłudze – mówi ekspert z firmy Apis.

Prostota tych konstrukcji przejawia się w wielu aspektach: wzniesienie konstrukcji szkieletowej jest o wiele szybsze i prostsze, ponieważ polega w zasadzie jedynie na połączeniu gotowych elementów gwoździami i metalowymi łącznikami. Wynika z tego szereg ułatwień: brak utrudnień w przebudowie domów – wystarczy po prostu dołączyć nowe elementy do już istniejących; nie trzeba do tego skuwać grubych, ceglanych ścian i burzyć starych konstrukcji.

Dom szkieletowy krok po kroku

Konstrukcja domów szkieletowych polega na wzniesieniu lekkiego szkieletu z desek świerkowych lub sosnowych. Szkielet ten wypełnia się następnie materiałem izolacyjnym (najczęściej wełną szklaną lub mineralną), który zabezpiecza się przed wilgocią warstwą paroizolacyjną i wiatroizolacją; wszystko to przykrywa się płytą OSB, która wypełnia, uszczelnia i stabilizuje całą konstrukcję. Deski używane do budowy szkieletu mają grubość ok. 40 mm i szerokość 90 mm i muszą spełniać pewne wymagania, aby można je było wykorzystać. Takie deski powinny być czterostronnie strugane i wysuszone w odpowiedniej temperaturze. Naturalne właściwości drewna i ich odpowiednie przygotowanie sprawia, że konstrukcja cały czas pracuje, a wszelkie przeciążenia rozchodzą się na całość budynku. Na koniec całość konstrukcji wykańcza się z zewnątrz warstwą elewacyjną. Jak więc widzimy, cały proces budowy domu szkieletowego jest prosty i zrozumiały nawet dla osoby nieobeznanej w budownictwie.

Dynamiczny rozwój branży

Możliwość budowy domów szkieletowych przyszła do nas z Zachodu wraz z przemianą ustrojową na początku lat 90. Są one standardem w krajach o dużym zalesieniu, np. w krajach skandynawskich i w Kanadzie (stąd popularna nazwa „domy kanadyjskie”), natomiast w Polsce spopularyzowały się dopiero niedawno. Zatrudniając profesjonalną i doświadczoną firmę, możemy wybierać spośród wielu gotowych projektów domów lub ustalić projekt indywidualny. Obecnie rynek takich domów jest już rozwinięty i wybierając doświadczone przedsiębiorstwo możemy być pewni, że budując dom szkieletowy zyskamy więcej, niż stawiając dom murowany.

[avg] ([per]) [total] vote[s]