Drewniane domy szkieletowe, czyli tzw. domy kanadyjskie, są bardzo popularne w Ameryce Północnej. W Polsce są stawiane coraz częściej, jednak wciąż wiele osób ma wobec nich obiekcje. Czy słusznie? Przekonajmy się! W tym tekście scharakteryzujemy domy kanadyjskie, przeanalizujemy ich zalety i wady, aby określić, czy w polskich warunkach takie konstrukcje mają sens.

Domy kanadyjskie – czyli jakie?

Domy kanadyjskie to domy, których konstrukcja opiera się na drewnianym szkielecie. Belki o regularnym rozstawie (od 30 do 60 cm w zależności od projektu) stanowią stelaż dla ścian, które tworzy się przez obicie szkieletu płytami OSB. Między płytami umieszcza się warstwę ocieplenia. Może to być włókno szklane albo ocieplenie wtryskiwane. Powinno być dość elastyczne i dostosowywać się do szczelin czy nierówności komory powstałej między płytami. Dlatego nie wykonuje się raczej ocieplenia styropianem.

Domy kanadyjskie stawia się na płycie lub ścianach fundamentowych – mówi specjalista z firmy ITS, która oferuje gotowe domy z drewna. – Postawienie szkieletu i obicie go jest znacznie szybsze niż wznoszenie domu murowanego. Wykorzystuje się też tańsze materiały. Możemy więc szybciej cieszyć się domem w konkurencyjnej cenie.

Polacy zdają się nieufni wobec czegoś, co jest tanie. Mimo doświadczeń milionów Kanadyjczyków i Amerykanów wciąż wokół drewnianych domów krąży wiele mitów dotyczących trudności z utrzymaniem ciepła, niskiej trwałości czy kiepskiej akustyki. Rzeczywistość pokazuje jednak, że obawy te są nieuzasadnione, jeżeli dom powstanie z dobrej jakości materiałów i będzie wykonywany przez osoby, które znają się na tej wciąż jeszcze dość obcej w naszym kraju technologii.

Zalety domów kanadyjskich

Domy kanadyjskie mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Powstają bardzo szybko, a koszt postawienia drewnianego budynku jest niewysoki. Wykorzystuje się do tego naturalne materiały, głównie sezonowane drewno świerkowe. Jest ono zaimpregnowane, co zapewnia odporność na szkodniki, butwienie i ogień. Drewnianą konstrukcję można dowolnie wykończyć, więc gotowy dom kanadyjski będzie nie do odróżnienia od domu murowanego.

Nie ma prawdy w stwierdzeniach o złych właściwościach termoizolacyjnych domów kanadyjskich. Przeciwnie: są to konstrukcje energooszczędne, a ich współczynnik przenikalności cieplnej U może wynosić nawet 0,3. Warunkiem jest, podobnie jak w przypadku domów tradycyjnych, wykonanie solidnej izolacji.

Solidność prac jest warunkiem powodzenia także w odniesieniu do trwałości domów kanadyjskich. Ich szybkie niszczenie to kolejny mit, z którym czas się rozprawić. Poprawnie wykonana konstrukcja będzie służyła długo, a co szczególnie ważne – dom z drewna łatwo rozbudować. Jeżeli usterki pojawią się wkrótce po wzniesieniu budynku, będzie to spowodowane raczej błędami w sztuce niż specyfiką domów kanadyjskich.