Budowa lub zakup własnego domu to inwestycja, na którą decydują się przede wszystkim rodziny i małżeństwa, które planują jej założenie. Własny dom na obrzeżach dużego miasta pozwala na łatwy dostęp do rozwiniętej infrastruktury i komunikacji przy jednoczesnym zacisznym otoczeniu wokół. Do wyboru mamy indywidualne domy jednorodzinne, domy w zabudowie szeregowej i domy dwurodzinne. Te ostatnie to doskonałe rozwiązanie dla rodzin, które chcą mieszkać blisko siebie, jednak zachować swoją indywidualną przestrzeń. Co warto wiedzieć o domach dwurodzinnych?

Domy dla dwóch pokoleń, rodzeństw i nie tylko

Na budowę lub zakup domów dwurodzinnych decydujemy się zazwyczaj w dwóch przypadkach: w przypadku rodzin dwupokoleniowych oraz gdy jako rodzina chcemy mieszkać blisko swojego rodzeństwa. Dom dwurodzinny to rozwiązanie na przykład dla duetu małżeństwa w pełnym wieku oraz ich dzieci, które zakładają swoją rodzinę lub dla duetu brata i siostry, dwóch sióstr, dwóch braci, kuzynostwa, przyjaciół etc., zakładających swoje rodziny. Z jednej strony jesteśmy wówczas połączeni – z drugiej na co dzień nie wchodzimy sobie w drogę. Każda część domu dwurodzinnego dysponuje swoją własną kuchnią, łazienką itd., dom możemy zorganizować, wykończyć i wyposażyć według naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Nie musimy wówczas dostosowywać się do siebie nawzajem na co dzień, chociażby przy przygotowywaniu dla siebie posiłków, spędzaniu wolnego czasu, czy prowadzeniu domowych porządków – obie rodziny swobodnie funkcjonują obok siebie.

Inwestycja w korzystnej cenie

Domy dwurodzinne mogą składać się z dwóch scalonych ze sobą szeregowo obiektów lub dwóch mieszkań – jednego na parterze, drugiego na piętrze. Dom dwurodzinny może zostać zaprojektowany w taki sposób, by zostały wydzielone dwa osobne wejścia (dwie pary drzwi z dwoma przedsionkami) lub tak, by wejście do budynku było jedno (z wydzielonym przedsionkiem, z którego prowadzą dwie pary drzwi do mieszkań, na przykład jedne na dole i jedne na górze lub oba wejścia na parterze, które prowadzą do osobnych segmentów). Inwestycja w dom dwurodzinny określana jest jako atrakcyjna. Jak mówi nam przedstawiciel Caro Development Polska Spółka Jawna ze Szczecina, mniej pieniędzy wydamy na postawienie jednego większego budynku niż dwóch osobnych, mniejszych obiektów. Mniej wydamy też na podłączenie instalacji – zamiast dwóch osobnych mamy jedno wspólne. Jeśli więc mamy możliwość postawić na dom dwurodzinny (co oznacza dosłownie, że mamy z kim zbudować lub kupić taki dom), zdecydowanie warto zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]