Kiedy przeglądamy różnego rodzaju poradniki i portale budowlane, oferty i katalogi deweloperów, często trafiamy na wyrażenie budowy domu „pod klucz”. Intuicja może podpowiadać nam różne warianty, na przykład domu wykończonego tylko od zewnątrz ze wbudowaną stolarką lub domu wykończonego także od wewnątrz. Nie istnieje niestety w polskim prawie ścisła definicja budowy domu „pod klucz”, dlatego pojęcie to może być różnie interpretowane. W naszym artykule postaramy się je przybliżyć.

Budowa domu „pod klucz” a stan surowy

Trzeba powiedzieć wprost: nawet na największych i najbardziej cenionych portalach możemy natknąć się na artykuły, które nie są tworzone przez osoby związane z branżą i mogą nas wprowadzać w błąd. Zdarza się więc, że stan „pod klucz” zrównywany jest ze stanem surowym zamkniętym. Stan surowy zamknięty to budynek, który ma już kompletną konstrukcję nośną (fundamenty, ściany, stropy), dach oraz drzwi i okna zewnętrzne. Jest to budynek zabezpieczony przed działaniem wszelkich zewnętrznych czynników atmosferycznych, jednak pomieszczenia nie są w żaden sposób wykończone. To pojęcie przyjęte, jednak nieuregulowane prawnie, podobnie jak stan „pod klucz”. Generalna interpretacja definicja drugiego terminu to stan surowy zamknięty i wykończenie wewnętrzne. Tylko co w praktyce oznacza wykończenie wewnętrzne?

Wykończenie wewnętrzne – jak może być interpretowane?

Pojęcie budowy domu „pod klucz” może nam sugerować, że wystarczy wniesienie mebli i możemy zamieszkać w naszym nowym domu. Należy się jednak nad tym głębiej zastanowić, bo czy nie można zamieszkać w domu, w którym nie ma jeszcze na przykład drzwi wewnętrznych? Gdzie na ścianie położone są gładzie, ale nie ma farby?

– Można, więc charakterystyka budowy domu „pod klucz” powinna być doprecyzowana – mówi nam przedstawiciel przedsiębiorstwa GRESAN z Ustronia.

Jeżeli zainteresuje nas oferta dewelopera lub planujemy skorzystać z usług firmy, która zajmuje się budowaniem domów „pod klucz”, powinniśmy dokładnie dopytać o poszczególne elementy wykończenia wewnętrznego, nawet jeśli część z nich wydaje się nam oczywista. Czy dom wyposażony będzie w kompletną kotłownię z grzejnikami? Czy będą zamontowane parapety i drzwi wewnętrzne? Jak będzie wyglądało wykończenie ścian w poszczególnych pomieszczeniach, np. czy na ścianach w łazience będą płytki ceramiczne, a jeśli tak, to czy możemy samodzielnie je wybrać? Jak będzie wyglądało wykończenie podłóg, np. terakota, parkiety, czy panele? Dopytajmy także o wykończenie schodów, barierki, wykończenie balkonów oraz tzw. opaski wokół budynku. Upewnijmy się, czy nasz dom „pod klucz” będzie wyposażony w biały montaż oraz osprzęt elektryczny.

Kiedy nawiązujemy współpracę z firmą budowlaną, która ma wybudować dla nas dom, wszystkie szczegóły powinniśmy ustalić w umowie – jeśli przedsiębiorca inaczej interpretuje pojęcie budowy domu „pod klucz”, nie powinno to stanowić problemu. Wystarczy sformułować umowę w taki sposób, by obie strony były zadowolone.

[avg] ([per]) [total] vote[s]