Nie tylko garaż jest właściwym miejscem do parkowania samochodów. Równie dobrze w tym względzie wypada wiata garażowa. Jej budowa jest przy tym szybka i nie generuje dużych kosztów. Konstrukcja musi być jednak wytrzymała, aby mogła przetrwać całe lata oraz by skutecznie chroniła przed deszczem czy śniegiem. Czym powinna się charakteryzować dobra wiata garażowa? Z czego najlepiej ją wykonać? Dowiedz się więcej.

Wiata garażowa – z czego ją wykonać?

Aby zacząć stawiać wiatę, należy najpierw przygotować teren, na którym ma się znajdować. Powierzchnia ta musi być nieco uniesiona ponad poziom gruntu. Dzięki temu podczas ulewnego deszczu nadmiar wody nie będzie miał szans gromadzić się we wnętrzu konstrukcji.

Bardzo ważne jest przygotowanie właściwych fundamentów. To od nich zależy wytrzymałość obiektu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w tym celu drewnianych belek mocowanych za pomocą stalowych uchwytów mocujących. Należy je stawiać prosto i równomiernie. Wiata garażowa powinna mieć fundamenty, które są zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wody warstwą hydroizolacyjną.

Dach obiektu również może być wykonany z deski drewnianej. Trzeba jednak uważać na jego odpowiedni kąt nachylenia, co zapewni, że opady atmosferyczne będą mogły bez przeszkód po nim spływać.

Konstrukcja wiaty może być metalowa czy drewniana. Jednak to budynki garażowe wykonane z naturalnego surowca – drewna – prezentują się najefektowniej. Nie można zapomnieć o właściwym przygotowaniu takich desek. Muszą one być dokładnie zaimpregnowane.

Funkcjonalna wiata garażowa

Dobra wiata garażowa to taka, z której można komfortowo korzystać.

Kierowcy poszukują coraz wygodniejszych i praktyczniejszych rozwiązań. Dlatego wiaty garażowe to dziś dokładnie przemyślane konstrukcje. Oprócz drzwi wjazdowych mogą mieć także drzwi boczne, a nawet przeszklone okna. Często są to też dosyć duże budynki z przestronnymi wnętrzami – mówi fachowiec z firmy Eko Architektura z Białegostoku.

Drzwi boczne okazują się nieocenione, kiedy kierowca chce jedynie wejść do garażu. Okna są dobrym pomysłem, jeżeli w budynku takim ma zostać również zaaranżowane miejsce na mały, domowy warsztat. Przestrzeń będzie dzięki nim optymalnie doświetlona.

Nie mniej istotne jest miejsce przed wejściem do wiaty. Jeżeli domownicy są rowerzystami albo miłośnikami ogrodnictwa, to zadaszona przestrzeń przy budynku może zdecydowanie się przydać. Warty podkreślenia jest także fakt, że wiata może mieć stosunkowo dużą powierzchnię i być przystosowana do parkowania w niej więcej niż jednego samochodu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]