Wybór odpowiednich desek tarasowych często jest nie lada wyzwaniem. Dobrej jakości deski powinny być odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz oczywiście być efektowne. Materiałów, z których wykonane są drewniane nawierzchnie jest na rynku bardzo dużo. Na co się zdecydować? Na odporne na uszkodzenia drewno egzotyczne, czy piękne i efektowne deski z drzewa europejskiego?

Dobra deska tarasowa powinna być wykonana z drewna o dużej gęstości (to sprawia, że jest twarda i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne), a także odpornego na inwazje pleśni i grzybów. Najtrwalszym materiałem jest drewno egzotyczne (np. bangkirai lub teak) lub niektóre gatunki drzew europejskich (np. modrzew syberyjski). Deska tarasowa powinna być łatwa i szybka w montażu – niekiedy producent oferuje usługę zamontowania całej konstrukcji, co pozwala zaoszczędzić czas i daje pewność fachowego wykonania.

Zastosowanie desek tarasowych

Jednym z częstszych wyborów, jeśli chodzi o nawierzchnię tarasów, są deski tarasowe. Nic dziwnego – drewniana podłoga w ogrodzie sprawia, że przestrzeń staje się bardziej naturalna. Deski tarasowe nadają się nie tylko na taras – idealnie sprawdzą się też na balkonie, werandzie, a także, jako element konstrukcji ogrodowych. Pełnią funkcję estetyczną, a jako że są antypoślizgowe, przyczyniają się też do zwiększenia bezpieczeństwa. Częstym problemem jest jednak wybór odpowiedniej deski tarasowej. Jaki rodzaj drewna wybrać – egzotyczne, a może europejskie?

Wybór odpowiedniej deski tarasowej

Na co należy zwrócić uwagę wybierając deski tarasowe? Na pewno na jakość drewna, z którego są wykonane. Drewno przeznaczone do użytku zewnętrznego powinno mieć wilgotność w granicach około 25%. Nie może być ani zbyt suche, ani mokre – tłumaczy pracownik firmy Drew-Miś, ekspert w dziedzinie produkcji i montażu desek tarasowych.Dobrym wyborem będzie deska poddana wcześniej impregnacji ciśnieniowej. Zwiększa to jej odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Czasem jednak, nawet profesjonalna impregnacja może nie wystarczyć. Duże nasłonecznienie czy długo zalegająca woda przyspieszają niszczenie najgłębszych struktur drewna. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym tarasem należy więc odpowiednio o niego zadbać – montując zadaszenie lub układając nawierzchnię z około 2% spadkiem.

[avg] ([per]) [total] vote[s]