Domy drewniane z bali przede wszystkim kojarzą się z niewielkimi domkami letniskowymi, z których korzysta się raczej jedynie w sezonie letnim. Jak się jednak okazuje, dzisiaj coraz częściej profesjonalne firmy budowlane stawiają również zwyczajne, całoroczne domy z bali pod klucz. Jest to możliwe za sprawą wykorzystywania nowoczesnych technik podczas budowy domów drewnianych. Umożliwiają one stworzenie trwałej i odpornej budowli.

Solidne domy drewniane z bali

Jeśli firma budująca domy drewniane z bali wykorzystuje najnowocześniejsze metody budowlane oraz korzysta z wysokiej jakości materiałów, konstrukcja jest solidna i praktycznie niczym nie ustępuje budowlom murowanym. Konieczne jest jednak stworzenie odpowiednio grubych ścian oraz prawidłowe ułożenie bali. Niezbędnych jest również wykonanie wielu innych czynności dodatkowych, mających na celu wzmocnienie budowli.

Odporność na czynniki niszczące

Niewątpliwie, bardzo ważne jest, ażeby drewno wykorzystywane do budowy domów było odpowiednio impregnowane. Rzecz w tym, ażeby uchronić je przed grzybem, czy też owadami. W drewnie może bowiem powstawać środowisko przyjazne insektom, które będą niszczyły je od środka. Ponadto, ważne jest również, ażeby korzystać z odpowiednio suchego drewna. Uważa się, iż wilgotność materiału wykorzystywanego do budowy domu nie powinna nigdy przekraczać 18%. Ściany wybudowane z wilgotnego drewna z pewnością w krótkim czasie pokryją się grzybem.

Realizacja projektu

Obecnie, firmy najczęściej oferują domy z bali pod klucz, co oznacza, że realizacja projektu kończy się w momencie, gdy dom nadaje się już do zamieszkania. Warto zauważyć, że w przypadku domów drewnianych, budowa domu wraz z wykończeniem wcale nie zabiera zbyt wiele czasu. Oczywiście, ostatecznie czas potrzebny na realizację projektu jest zależny od tego, jak bardzo skomplikowana ma być dana konstrukcja. Ponadto, jeśli klient chce stworzyć podpiwniczenie, trzeba przeznaczyć dodatkowe tygodnie na budowę domu.

Warto w tym miejscu zauważyć, że pomimo, iż czas realizacji budowy domów drewnianych z bali jest stosunkowo krótki, nie oznacza to wcale, że realizacja projektów jest prosta. Wręcz przeciwnie, do budowy domu z drewna niezbędna jest odpowiednia wiedza i umiejętności firmy budowlanej. Najlepiej, jeśli posiada ona już doświadczenie w budowie podobnych domów. Rzecz w tym, iż domy drewniane z bali nie są stawiane w tak schematyczny sposób, jak domy murowane. Mowa tutaj zwłaszcza o nieco większych, całorocznych domach z drewna, które trzeba odpowiednio ocieplić oraz skutecznie zabezpieczyć przed działaniem rozmaitych czynników atmosferycznych.