Budując dom lub poddając go generalnemu remontowi, który będzie obejmował schody, stajemy przed wieloma decyzjami i dylematami. Do jednej z nich należy wybór materiału odpowiedniego do wykończenia stopni betonowych schodów.

We wnętrzach budynków mieszkalnych często możemy spotkać się ze schodami wykończonymi w drewnie, jednak jest to rozwiązanie dość kłopotliwe w pielęgnacji. Dlatego w nowoczesnych aranżacjach coraz częściej widzimy piękne schody z kamienia naturalnego, których piękno nie wymaga czasochłonnej i kosztownej pielęgnacji – przekonuje nasz rozmówca z firmy HB-Polska.

Okładzina schodów z granitu

Do wykonania okładziny schodów stosuje się płyty z granitu o grubości około 3 do 5 cm. Montaż płyt w wersji tradycyjnej polega na mocowaniu okładziny do stopni na cement, natomiast obecnie częściej stosuje się metodę klejenia i dodatkowo mocuje kamień na kotwy. Montaż okładziny na kilkunastu stopniach mieści się w czasie ok. 1 dnia.

Estetyka schodów granitowych

Granit występuje w szerokiej gamie kolorystycznej i rozmaitej ziarnistości. Wydobywany jest w bardzo dużych blokach, a stosunkowo łatwa obróbka sprawia, że możliwe jest osiągnięcie różnych efektów wykończenia – od idealnie gładkich, lśniących powierzchni polerowanych, po szczotkowane stopnie o podwyższonych parametrach antypoślizgowych.

Pielęgnacja schodów z granitu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, schody wykonane z kamienia nie wymagają tak uciążliwej pielęgnacji, jak drewno. Dzięki trwałości granitu możemy mieć pewność, że zarówno kolor, jak i struktura powierzchni pozostaną niezmienione przez długie lata. Czyszczenie schodów z gładkiego granitu jest dziecinnie proste i ogranicza się do przetarcia ich mokrym mopem.

Trwałe schody granitowe

Nieprzeciętna wytrzymałość kamienia sprawia, że schody z granitu są odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci, ale także mróz. Oznacza to, że stopnie granitowe mogą być ozdobą zarówno schodów wewnątrz pomieszczeń, jak i stopni zewnętrznych.