Stropy z pustaków keramzytowych to lekka i uniwersalna konstrukcja, wybierana przede wszystkim w budownictwie indywidualnym. W Polsce, jak i w wielu innych krajach najpopularniejsze są stropy „Teriva” ze względu na łatwość montażu, niskie koszty i bardzo dobre parametry gotowej konstrukcji. W naszym artykule przedstawimy, z jakich elementów składają się stropy z pustaków keramzytowych oraz w jaki sposób są one montowane.

Charakterystyka stropów z pustaków keramzytowych „Teriva”

By w klarowny sposób omówić budowę gęstożebrowych stropów monolityczno-prefabrykowanych „Teriva” należy wymienić podstawowe elementy, z których się one składają:

  • belki stropowe – prefabrykaty składające się ze zbrojonej żelbetowej stopki i umieszczonej w niej kratownicy, produkowane w długościach od 1,50 m do 7,80 m,
  • keramzytowe (lub alternatywnie żużlobetonowe) pustaki stropowe o różnych wymiarach,
  • keramzytowe kształtki wieńcowe dla ścian dwuwarstwowych lub jednowarstwowych,
  • żebra rozdzielcze i żebra pod ścianki działowe,

Dzięki możliwościom nowoczesnych programów (np. popularny Robot Structural Analysis Professional), którymi posługują się konstruktorzy, tworzenie modeli i obliczanie parametrów materiałów oraz ich ilości potrzebnej do skonstruowania stropu odbywa się w sprawdzony i solidny sposób. To właśnie na podstawie projektu wybierane są elementy konstrukcji, przy czym główna zasada dotycząca pustaków jest prosta: im wyższa wytrzymałość konstrukcyjna stropu, tym wyższy i węższy pustak.

Budowa stropu „Teriva” krok po kroku

Jak mówi nam przedstawiciel dystrybutora stropów i materiałów budowlanych TERMAT ze Środy Śląskiej, budowę stropu z pustaków keramzytowych można podzielić na kilka etapów:

  • ułożenie podpór montażowych i stemplowanie ich, czyli podparcie słupami montażowymi,
  • ułożenie belek stropowych – jeśli ściana nośna ma szerokość min. 24 cm i jest wykonana z elementów pełnych, belki mogą być oparte bezpośrednio na murze; w przypadku innych materiałów konieczne jest wykonanie wieńca opuszczonego,
  • ułożenie deklowanych pustaków na końcach belek (zamknięta strona pustaka od zewnątrz),
  • ułożenie pustaków stropowych wzdłuż belek – ułożenie prowadzimy w jednym kierunku,
  • montaż zbrojenia wieńca oraz żeber rozdzielczych,
  • ułożenie mieszanki betonowej – wysokość betonu powinna wynosić 3-4 cm.

Budowa stropów z pustaków keramzytowych nie jest więc skomplikowana – istotny jest brak konieczności wykonywania deskowania, co wydłużyłoby prace. Stropy „Teriva” są doceniane nie tylko ze względu na łatwość montażu, ale także ze względu na wspomnianą we wstępie uniwersalność. Modularne belki stropowe można skracać do potrzebnej długości, w związku z czym mogą być z nich konstruowane stropy budynków z pomieszczeniami o nieregularnych kształtach.

[avg] ([per]) [total] vote[s]