Choć budownictwo drewniane istniało w Polsce od wieków, współcześnie wielu marzycieli o własnym domu niepotrzebnie się go obawia. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ drewniane domy szkieletowe to naprawdę solidne konstrukcje, a do tego koszt ich budowy jest wyraźnie niższy niż na przykład domów murowanych. Potwierdza to fakt, że około 30% budownictwa jednorodzinnego w całej Europie to budownictwo drewniane. Spójrzmy na zasadność ekonomiczną.

Koszty budowy domu z drewna

Kiedy mówimy o zasadności ekonomicznej budowy domu z drewna, nie mamy na myśli przede wszystkim kosztów materiałów samej konstrukcji nośnej. Szkieletowe domy drewniane są lżejsze, a więc tańsze będzie także wykonanie fundamentów – mniej zapłacimy za sam beton, zbrojenie i dowóz materiałów na budowę. Kolejny argument: wznoszenie konstrukcji budynku nie wymaga tzw. prac mokrych, ponieważ wszystkie elementy łączone są na sucho, w związku z czym nie potrzebujemy żadnych przerw technologicznych. To również obniża koszty budowy z oczywistych względów – im szybciej uda nam się wybudować dom, tym mniej czasu na placu budowy spędzą pracownicy opłaconej przez nas firmy, a przecież czas pracy to pieniądz. Skoro mówimy o czasie, drewniany dom szkieletowy może być budowany także w sezonie zimowym, co wynika ze wspomnianego już braku prac mokrych. Wszystkie te argumenty splatają się ze sobą w spójną całość i naprawdę wskazują na zasadność ekonomiczną budowy domu z drewna. A co z eksploatacją?

Koszty eksploatacji domu szkieletowego

Drewniane domy szkieletowe to bez wątpienia budynki, które gwarantują świetną izolacyjność. Jak w kontekście kosztów eksploatacji mówi nam przedstawiciel firmy LIGAR ze Stargardu, w domach szkieletowych zewnętrzne przegrody i dach na całej powierzchni wyłożone są folią paroprzepuszczalną i paroizolacyjną, a w nich znajduje się termoizolacja. I tak w przykładowym przekroju ściany (wymieniając od zewnątrz) mamy: deskę elewacyjną, folię paroprzepuszczalną, belki konstrukcyjne i wełnę mineralną, folię paroizolacyjną, poziome łaty i wełnę mineralną, wykończeniową płytę karton-gipsową. Nie ma więc obaw, że skoro dom to „szkielet”, zimą będziemy w nim marznąć, czy przepłacać za ogrzewanie, a latem się przegrzewać, czy przepłacać za klimatyzację. Na koniec warto dodać, że firmy, które zajmują się realizacją domów o szkieletowej konstrukcji drewnianej, są w stanie wykonać dla nas różne projekty od A-Z z ogrzewaniem podłogowym, systemami solarnymi, pompami ciepła, rekuperacją, czy urokliwym ogrzewaniem kominkowym. Jeśli więc marzy nam się drewniany dom, możemy bez obaw planować realizację takiego marzenia.