Budowa domu wiąże się z wyborem technologii. Jedni zachwalają domy murowane, inni domy drewniane. Kto ma rację? Wszyscy, bo obu technologiom coraz trudniej wytknąć wady, a i wygląd budynków często bywa mylący. Nietrudno bowiem wskazać domy z cegły, które wyglądają jak z drewna, a także domy drewniane, których by nikt nie posądził o taką konstrukcję. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przed wyborem technologii, w której zbudowany będzie dom.

Projekt domu murowanego i domu drewnianego

Atutem technologii murowanej jest jej popularność w naszym kraju. Dlatego w katalogach projektów gotowych zdecydowana większość to domy murowane. Pod względem architektonicznym i funkcjonalnym domu murowane są tak różnorodne, że dość łatwo znaleźć wśród nich dom spełniający nasze oczekiwania. Nie oznacza to, że domy w technologii innej niż murowana nie mogą być różnorodne. Jednak ze względu na skromność typowej oferty domów z drewna za odpowiadające nam rozwiązania projektowe musimy dopłacić.

Materiały do budowy domu murowanego i domu drewnianego

Wiele hurtowni i składów budowlanych ma bogatą ofertę materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych do domów murowanych. W jednym punkcie można zamówić cały zestaw i skorzystać z rabatu. Samodzielne kompletowanie materiałów na drewnianą konstrukcję nie jest dobrym pomysłem, czasami okazuje się wręcz niewykonalne. Zamówienia na wybrany zestaw można złożyć tylko w niektórych tartakach lub w kilku firmach, które wyspecjalizowały się w prefabrykacji drewna – odpowiednio przycinają elementy, dokładnie je strugają i suszą w suszarniach próżniowych.

Cechy termiczne i akustyczne domów murowanych i domów drewnianych

Domy szkieletowe cechuje mała akumulacyjność cieplna – szybko się nagrzewają, ale też po wyłączeniu ogrzewania szybko wychładzają. Aby utrzymać w nich odpowiednią temperaturę, podczas upału lub mrozu nie należy przesadzać z wietrzeniem. Bardziej niż w domach murowanych są w nich odczuwalne zmiany temperatury na zewnątrz, ale przestaje to mieć znaczenie, jeśli ogrzewanie domu jest automatycznie sterowane.

Domy murowane mają dużą akumulacyjność cieplną i gdy są nagrzane, stygną powoli. Latem masywne ściany chronią wnętrze domu przed zbytnim nagrzewaniem się za dnia. Ściany zewnętrzne domów drewnianych są bardzo dobrymi izolatorami akustycznymi. Jednak wykonywane w nich stropy drewniane dość łatwo przenoszą dźwięki uderzeniowe (np. odgłosy stąpania). Z kolei stropy żelbetowe znacznie lepiej pochłaniają takie dźwięki, ale przenoszą dźwięki określane jako powietrzne (np. odgłosy rozmów).

Monika Karda