Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego domu – nie bez przyczyny powiedzenie „być bez dachu nad głową” jest określeniem skrajnego nieszczęścia. Aby dach spełniał swoją najważniejszą rolę, czyli ochrony domostwa przed warunkami atmosferycznymi, powinien być wykonany z solidnych materiałów. Oto trzy najpopularniejsze typy dachów, stosowanych w budownictwie jednorodzinnym.

Dachówki ceramiczne

To najstarszy rodzaj pokrycia dachowego. Dachówki to bardzo masywne, wykonane ze specjalnej gliny płyty – aby utrzymać ciężar wykonanego z nich dachu nasz dom powinien posiadać bardzo solidną więźbę dachową. Wykonanie takiej konstrukcji oraz zakup samych dachówek wiąże się z bardzo dużymi kosztami (tym większymi, im większa powierzchnia dachu), jest to jednak inwestycja warta swojej ceny – szczególnie, jeśli stawiamy nasz dom w rejonach o dość surowych warunkach klimatycznych, np. w górach. Dachówka ceramiczna jest bardzo odporna na niekorzystne warunki pogodowe, z łatwością wytrzyma bardzo silny wiatr, zaś więźba jest w stanie znieść napór dużych mas śniegu. Ponadto ceramiczne dachówka posiada bardzo dobre właściwości akustyczne – dzięki temu szum deszczu rozbijającego się o ich powierzchnie nie jest tak donośny.

Dachówki cementowe/betonowe

Na pierwszy rzut oka bardzo przypominają dachówki ceramiczne, odznaczają się jednakże niższą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe oraz nieco mniejszymi właściwościami tłumienia dźwięków. Pozytywną różnicę stanowi cena, koszt położenia dachówek cementowych może być nawet o ¼ niższy, niż w przypadku dachówek ceramicznych. Dodatkowo dachówki tego rodzaju są lżejsze, a tym samym nie wymagają konstrukcji tak wytrzymałej więźby dachowej – to kolejna oszczędność. Oba powyższe rodzaje dachówek odznaczają się wysoką trwałością, gwarancja na nie może przekraczać nawet 50 lat. Warto jednak zaznaczyć, że pod wpływem wilgoci dachówka cementowa traci akrylową warstwę ochronną, z tego powodu konieczna jest jej okresowa renowacja.

Blachodachówka

Ten rodzaj pokrycia jest zdecydowanie najpopularniejszy ze wszystkich. Czynnikiem decydującym o wyborze właśnie blachodachówek jest ich niska cena oraz stosunkowo małe koszty montażu. Rozwiązanie to w zupełności wystarczy, jeśli budujemy nasz dom w miejscu o dość umiarkowanym klimacie, na nizinach – panujące tam warunki pogodowe nie będą stanowić dla blachodachówki większego zagrożenia. Z drugiej strony pamiętajmy, że blacha, w którą uderzają krople deszczu bardzo intensywnie rezonuje. Z tego względu jeśli planujemy zagospodarować pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem, powinniśmy zadbać o odpowiednią izolację akustyczną.

Wysokiej jakości blachodachówki znajdziemy w ofercie Firmy Handlowej Zajkowska.