Mieszkańcy blokowisk dotychczas mogli tylko pomarzyć o kominkach. Żywy ogień był zarezerwowany tylko dla domów. Dopóki na rynku nie pojawiły się biokominki. Czym są te ekologiczne kominki?

Każdy kto kiedykolwiek mieszkał w domu jednorodzinnym, uwielbiał spędzać długie wieczory przy kominku. Żywy ogień, ciepło, hipnotyzujący płomień, odgłos palącego się drewna, dobre wino, nastrojowa muzyka… To wszystko sprawiało niesamowity klimat. Romantyczne wieczory, nierzadko ze szczyptą namiętności. Fantastyczne wrażenia, o które do tej pory biedniejsi byli mieszkańcy blokowisk czy apartamentów. Wszędzie tam, gdzie nie było instalacji kominowej można było tylko pomarzyć o kominku. Namiastką tego były kominki elektryczne, które tylko imitowały żywy płomień. Co prawda dostarczały ciepła, ale brakowało klimatu. Jeszcze do niedawna kominek można było stworzyć przy pomocy telewizora i odtwarzacza dvd lub blueray. Jednakże ogień na ekranie telewizora, nawet w najwyższej rozdzielczości, nie da nam tego, co żywy płomień. Na ratunek mieszkańcom osiedli czy apartamentów przyszły biokominki. Ekologiczne kominki znane są na Zachodzie już od bardzo dawna. Do Polski właśnie wkraczają.

Czym są biokominki?

To żywy ogień w pięknej oprawie. Ogień bez dymu, bez sadzy, bez popiołu i nawet bez zapachu. Te ekologiczne kominki opalane są biopaliwem w postaci płynu lub żelu. Oba rozwiązania są na bazie bioetanolu, czyli alkoholu pochodzenia roślinnego. Biokominki najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Można je powiesić na ścianie, zabudować lub umiejscowić nawet na stole. Biokominki nie wydzielają szkodliwych substancji. Para wodna dodatkowo nawilża pomieszczenie, a w połączeniu z olejkami eterycznymi wzbogaca o możliwość aromaterapii. Podczas spalania biopaliwa wydziela się dwutlenek węgla w ilościach porównywanych do wydychanego przez człowieka. Poza tym biokominki nie są zaliczane do otwartych palenisk, więc nie jest wymagane żadne zezwolenie. W dodatku można je stosować w lokalach gastronomicznych. Należy jednak zwrócić uwagę, że biokominków nie należy traktować jako systemu do ogrzewania. Co prawda całe ciepło kierowane jest na pomieszczenie, ale biopaliwo jest zbyt drogie, by opalać kominkiem dłuższy czas. Biokominek to bardzo piękny gadżet, który daje niezapomniane wrażenia w mieszkaniu. Jednakże nie jest to sposób na ogrzanie pomieszczenia. Jeśli cenimy sobie komfort w połączeniu z elegancją, to biokominki warte są swojej ceny.

[avg] ([per]) [total] vote[s]