Balustrada wewnętrzna może być nie tylko funkcjonalnym elementem aranżacji wnętrza, ale również jego estetycznym dopełnieniem. Ważne jest, aby montaż tego typu instalacji był dokładnie przemyślany, z uwzględnieniem pożądanego efektu oraz potrzeb wszystkich domowników. Pod uwagę należy wziąć także poszczególne elementy balustrad, które w zależności od kształtu i wielkości mogą pełnić wiele funkcji.

Balustrada wewnętrzna a schody – o czym należy pamiętać?

Niewątpliwie bardzo ważną kwestią jest, aby montowana balustrada była jak najlepiej dopasowana do charakteru schodów. Priorytetem musi być bezpieczeństwo wszystkich domowników, z uwzględnieniem potrzeb dzieci i osób starszych. Każdy element balustrady powinien być montowany z myślą o tej kwestii. Koniecznie należy pamiętać o zastosowaniu dodatkowych części, jeśli schody są dość strome, a kolejne stopnie nachodzą na siebie.

Można zdecydować się na ich montaż tylko w neuralgicznych punktach lub postawić na całościowe zabezpieczenie. W tym zadaniu sprawdzą się takie elementy balustrad jak dodatkowe poręcze. Oczywiście ważne jest, aby druga poręcz była utrzymana w tej samej stylistyce co pierwsza – schody nierzadko są uznawane jako wizytówka całego domu, dlatego estetyka ich zabudowy nie może zostać pominięta.

Jaki wybrać kształt balustrady?

Dekoracyjny element balustrady może być znakomitym sposobem na estetyczne urozmaicenie całej konstrukcji, jednakże trzeba pamiętać o tym, aby ozdobne wykończenie nie wpływało negatywnie na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Warto postawić na ergonomiczny kształt balustrady, zaprojektowany z myślą o kształcie dłoni.

Gwarancja gładkiego przesuwania po jej powierzchni zapewni domownikom poczucie komfortu podczas wchodzenia po schodach. Dodatkowe, dekoracyjne elementy balustrad powinny zatem być mocowane w takich miejscach, aby nie miały bezpośredniej styczności z dłońmi i pozwalały na stabilne przytrzymanie się barierki.

Bezpieczeństwo na schodach – dodatkowe rozwiązania

Balustrada powinna być przede wszystkim stabilna, a jej poszczególne części muszą być mocowane w sposób trwały. Warto podkreślić, że wytrzymałość całej instalacji jest zależna także od wyboru materiałów o odpowiedniej jakości. W wielu przypadkach świetnym rozwiązaniem będzie dodatkowy element balustrady, przytwierdzony z myślą o bezpieczeństwie.

Pod tym kątem należy zwrócić uwagę na dodatkowy pochwyt, który montuje się po jej wewnętrznej stronie. Jego optymalna wysokość to 75 centymetrów. Pochwyt znacznie ułatwia wchodzenie i schodzenie ze schodów dzieciom oraz seniorom, ale nie tylko. Takie rozwiązanie okaże się niezastąpione w przypadku osób posiadających problemy ze swobodnym poruszaniem się. Warto o tym pomyśleć, nawet jeśli w domu nie mieszkają seniorzy.

Balustrada wewnętrzna – bezpieczeństwo dzieci

Montaż balustrady wewnętrznej musi być podporządkowany bezpieczeństwu maluchów. Jedną z najważniejszych kwestii jest wysokość całej zabudowy. Jest ona regulowana prawnie – balustrada nie może być niższa od 90 centymetrów. Taka wysokość zapewnia optymalną ochronę i zapewnia dzieciom bezpieczeństwo podczas zabaw i zbiegania ze schodów.

Każdy element balustrady powinien być podporządkowany tej kwestii. Jeśli montaż dotyczy zabudowy z drewnianymi szczebelkami lub metalowymi słupkami, należy pamiętać o zachowaniu ich optymalnej odległości. Specjaliści zalecają, aby w przypadku najmłodszych domowników zastosować odległość nie większą niż 12 centymetrów.

Jak dopasować balustradę do schodów?

Na koniec warto podkreślić, że ważne jest stylistyczne dopasowanie balustrady do schodów. W przypadku schodów drewnianych najlepiej zdecydować się na zabezpieczenie wykonane z tego samego surowca. Jeśli w danej nieruchomości znajdują się konstrukcje żelbetowe, estetycznym dopełnieniem może być dla nich żelazna balustrada.

Obecnie modne są także konstrukcje z wypełnieniem kurtynowym w postaci paneli. W takim przypadku należy pamiętać o ich trwałym przymocowaniu do poręczy. Warto zdecydować się na pomoc fachowców, którzy pomogą zadbać o bezpieczeństwo całej instalacji.

[avg] ([per]) [total] vote[s]