Z roku na rok ceny konwencjonalnych źródeł energii nieuchronnie idą w górę, co dla domowego budżetu oznacza wciąż rosnące wydatki. Szacuje się, że w przeciętnym gospodarstwie wydatki na ogrzewanie pochłaniają aż 70% wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Biorąc pod uwagę bardzo wysokie koszty eksploatacji tradycyjnych systemów grzewczych w połączeniu z ich wątpliwą sprawnością, warto rozważyć modernizację instalacji centralnego ogrzewania.

– W nowoczesnym budownictwie coraz większym powodzeniem cieszą się innowacyjne, często ekologiczne rozwiązania grzewcze – zauważa nasz rozmówca z firmy Air Engineering.

Inwestorzy przychylnym okiem patrzą m.in. na systemy rekuperacji oraz układy oparte na pompach ciepła. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom tego drugiego rozwiązania.

Zalety montażu powietrznej pompy ciepła

Osoby, które decydują się na wymianę kotłów węglowych na powietrzne pompy ciepła z reguły kierują się wieloma motywami. Po pierwsze, szukają rozwiązań, które umożliwiają zmniejszenie ilości energii niezbędnej do ogrzania domu, co w szerszej perspektywie oznacza obniżenie kosztów eksploatacyjnych – pompy ciepła zapewniają najlepszy stosunek efektywności do ceny wytworzenia energii grzewczej.

Drugim bardzo ważnym argumentem, który przemawia na korzyść pompy ciepła, jest bezawaryjność takich urządzeń. Nie bez znaczenia jest także prosta i czysta obsługa, czego zdecydowanie nie da się powiedzieć o kotłach węglowych. Natomiast tym, co sprawia, że spośród wszystkich rodzajów pomp ciepła największą popularnością cieszą się właśnie pompy powietrzne, jest łatwość montażu, bez konieczności wykonania wymiennika gruntowego czy kopania studni.

Opłacalność montażu powietrznej pompy ciepła

Rzetelna analiza ekonomiczna wymiany kotła węglowego na powietrzną pompę ciepła jest możliwa wyłącznie w odniesieniu do konkretnych potrzeb i indywidualnych parametrów danego budynku. Przy wykonywaniu takich obliczeń bierze się pod uwagę m.in. stan techniczny obecnej instalacji grzewczej, roczne i sezonowe zapotrzebowanie na energię, jakość istniejącej izolacji termicznej budynku oraz jego powierzchnię.

Oszczędności w kosztach eksploatacji pomp ciepła w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi wynoszą od około 30 % (kocioł węglowy), 40 % (sieć ciepłownicza), 60 % (kocioł gazowy), 100 % (kocioł olejowy) do kilkuset % (ogrzewanie elektryczne) co pozwala na zwrot kosztów inwestycyjnych w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi od 2 lat (ogrzewanie elektryczne) do 10 lat (kocioł węglowy).

Modernizacja instalacji grzewczej nie zawsze musi oznaczać całkowitą rezygnację z konwencjonalnych źródeł ciepła. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdzie montaż powietrznej pompy ciepła jest sposobem na ograniczenie wydatków na węgiel, poprzez wsparcie obecnego systemu, np. przez dostarczanie cieplej wody użytkowej, zwłaszcza w sezonie letnim.

Często spotykanym rozwiązaniem jest połączenie ogrzewania za pomocą pompy ciepła z ogrzewaniem kotłem gazowym tzw. hybrydowa pompa ciepła. Pompa ciepła zapewnia całkowite ogrzewanie domu przez większą część sezonu grzewczego – w zależności od intensywności sezonu zimowego od 85 do 95 % sezonu. Natomiast kocioł gazowy włącza się tylko w okresach najniższych temperatur zewnętrznych, w zależności od doboru, poniżej -5 lub -10 stC wspomagając pompę ciepła. Kocioł gazowy można również wykorzystać w okresach wzmożonego rozbioru ciepłej wody użytkowej w domu jako wspomaganie pompy ciepła.

Kolejnym spotykanym rozwiązaniem jest połączenie ogrzewania płaszczem wodnym wykorzystującym ciepło z kominka z ogrzewaniem za pomocą pompy ciepła. Podobnie jak wyżej system ogrzewania za pomocą kominka może wspomagać pompę ciepła w okresach najniższych temperatur powietrza zewnętrznego jak i wzmożonego rozbioru ciepłej wody użytkowej.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych pompy ciepła jest wyposażanie pompy ciepła w grzałkę elektryczną, która wspomaga pracę pompy ciepła w okresach najniższych temperatur powietrza zewnętrznego jak i wzmożonego rozbioru ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie najtańsze inwestycyjnie, jednak najmniej korzystne pod względem kosztów eksploatacji.

Powietrzne pompy ciepła możemy wykorzystywać zarówno do nowoprojektowanych Instalacji grzewczych – pompy ciepła niskotemperaturowe nadające się do ogrzewania podłogowego jak i niskotemperaturowego ogrzewania za pomocą grzejników. Temperatura wody grzewczej do 55stC, jak do istniejących Instalacji z grzejnikami na wysoki parametr wody – pompy ciepła wysokotemperaturowe z temperaturą wody nawet do 80 stC.

Pod względem konstrukcji wyróżniamy pompy ciepła powietrzne typu monoblok. gdzie całość rozwiązania znajduje się w jednym urządzeniu na zewnątrz budynku (rzadziej stosowane, wymagają czynnika grzewczego z glikolem) oraz pompy ciepła typu Split (częściej stosowane), gdzie na zewnątrz budynku znajduje się jednostka zewnętrzna ze sprężarką, skraplaczem (część głośniejsza), a wewnątrz pomieszczenia znajduję część wewnętrzna tzw. hydroboks, czyli parownik, wymiennik wodny, zestaw pompowy z automatyką oraz grzałka elektryczna (opcja). Często dodatkowo w skład modułu hydroboks wchodzi wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności do 300 litrów. Praktycznie każdy producent pomp ciepła powietrznych typu Split oferuje również oddzielny zasobnik c.w.u. w wykonaniu ze emaliowanym ze stali nierdzewnej.

Podjęcie decyzji o wykorzystaniu alternatywnych źródeł ciepła w domu zawsze powinno być podparte dokładnym rozpoznaniem tematu oraz możliwości, jakie oferują nam poszczególne rozwiązania. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad modernizacją ogrzewania, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który wykona profesjonalną analizę kosztów i zysków oraz udzieli ci wszystkich niezbędnych informacji.

[avg] ([per]) [total] vote[s]