Akcesoria metalowe do suchej zabudowy są wykorzystywane nie tylko do montażu ścian działowych czy sufitów podwieszanych. Mogą być stosowane podczas mocowania poszczególnych elementów do profili czy też estetycznego wykańczania ścian i połączeń sufitowych. W ofercie wielu producentów i dostawców można znaleźć rozwiązania przeznaczone także do wykonywania zaawansowanych systemów. Co warto o nich wiedzieć i jak wybrać właściwe?

Akcesoria montażowe – jakie wyróżniamy?

Wyróżnić możemy akcesoria do montażu w środowisku mokrym i wilgotnym, ale też do wykończenia ścian czy połączeń sufitowych. Te pierwsze mają przypisaną odpowiednią kategorię korozyjności: od C1 do C5, przy czym C1 to najmniejsza korozyjność, a C5 największa. Tak szeroka rozpiętość właściwości pozwala idealnie dopasować je do rodzaju pomieszczeń bez obaw, że w krótkim czasie ulegną one zniszczeniu.

Z kolei decydując się na wykończenie ścian i sufitów z płyt gipsowo-kartonowych, warto zainwestować w akcesoria do karton-gipsu, które pozwalają nie tylko nadać estetyczny wygląd wnętrzu, ale też wzmocnić konstrukcję w kluczowych miejscach. Rozwiązanie to umożliwia także zapobiegnięcie pojawienia się spękań i pęknięć. Rynek oferuje elementy takie jak narożniki aluminiowe bądź perforowane, czy też listwy do zakończenia naroży.

Jak wybrać właściwe akcesoria?

Wybierając właściwe produkty, należy postawić na najwyższej jakości materiał i odpowiednią wytrzymałość statyczną, która pozwala zapewnić właściwą nośność konstrukcji. Specjaliści z firmy Metal Bernat wyjaśniają, że zastąpienie ich tańszymi zamiennikami nie jest gwarancją uzyskania poprawnych technicznie rozwiązań i może spowodować w przyszłości problemy. Zaleca się, aby akcesoria spełniały poniższe wymagania, tj.:

  • były wykonane z blachy stalowej ocynkowanej, której grubość powinna wynosić minimum 1 mm,
  • były zabezpieczone przed korozją powłoką cynkową o masie minimalnej 100 g/m2. Najlepiej, gdy będzie ona naniesiona sposobem ogniowym, gdyż daje to gwarancję długookresowego zabezpieczenia. Stosując akcesoria w wymagających wnętrzach, o podwyższonym ryzyku korozji, należy zadbać, aby masa powłoki wyniosła minimum 275g/m2,
  • zostały przebadane w zestawach i uzyskały Deklarację Właściwości Użytkowych oraz oznakowanie CE zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej,
  • zostały oznaczone logo producenta, co ułatwi ich identyfikację.

Warto przypomnieć, że tylko stosowanie odpowiednich rozwiązań zapewnia bezpieczeństwo, jakość i trwałość konstrukcji. Co więcej, w przypadku firm wykonawczych wykorzystanie niewłaściwych rozwiązań może doprowadzić do konieczności poprawiania systemów i generować dodatkowe koszty.

[avg] ([per]) [total] vote[s]