Wykończenie wnętrza wymaga stosowania różnych zabudów, które pozwalają na ukrycie szpecących instalacji – hydraulicznych czy elektrycznych. Popularne są np. sufity podwieszane, obudowy wanien czy ekrany. Przy tego typu pracach ważne jest uzyskanie jednolitych, gładkich powierzchni. Różne czynniki mogą jednak prowadzić do powstawania nieestetycznych szczelin i pęknięć. Metodą zapobiegania takim zjawiskom jest używanie taśm do zabudów z płyt GK.

Trwała i estetyczna zabudowa z płyt GK

Płyty kartonowo-gipsowe to materiał, który jest bardzo popularny przy budowlanych pracach wykończeniowych. Płyty GK są używane w różny sposób. Do najpopularniejszych zastosowań należy korzystanie z nich jako tzw. suchego tynku. Płyty są w takiej sytuacji mocowane bezpośrednio do surowych ścian z betonu, cegieł czy pustaków, eliminując konieczność stosowania tradycyjnych mas tynkarskich.

Wielką zaletą takiej metody jest znaczne przyspieszenie prac. Płyty gipsowo-kartonowe są również materiałem do budowy ścianek działowych. Są one mocowane do konstrukcji z profili aluminiowych lub drewna, tworząc trwałą i stabilną przegrodę. Ścianki z kartongipsu są o wiele lżejsze i łatwiejsze do ewentualnego demontażu przy zmianie aranżacji niż ściany z bloczków czy cegieł.

Płyty GK są również używane jako elementy rozmaitych zabudów: sufitów podwieszanych, obudów wnęk, różnych instalacji czy elementów konstrukcyjnych. Tym, co łączy wszystkie sposoby wykorzystywania płyt kartonowo-gipsowych jest konieczność trwałego wypełniania spoin między poszczególnymi płaszczyznami. Najlepszym materiałem, jaki można w tym przypadku zastosować się różne rodzaje taśm – wyjaśnia przedstawiciel firmy PAKART, która jest dostawcą taśm dla budownictwa.

Płyty GK są zwykle dostępne w panelach o wymiarach około 1,2 metra szerokości na od 2 do 3 metrów długości. W wielu przypadkach muszą one jednak być cięte na mniejsze kawałki, żeby umożliwić dopasowanie do poszczególnych miejsc czy wykonanie zabudowy o bardziej skomplikowanych kształtach. W połączeniach między poszczególnymi płytami powstają naturalnie szczeliny.

Powinny one być zaszpachlowane, tak by uzyskać jednolitą i gładką powierzchnię. Jednak masa stosowana do spoinowania nie zawsze jest w stanie zachować odpowiednie parametry. Ze względu na obciążenia konstrukcji, zmiany wilgotności czy drgania konieczne może okazać się stosowanie specjalnych taśm, które zabezpieczą połączenie.

Trwałe i bezpieczne łączenie płyt GK

Taśmami bardzo często stosowanymi do wypełniania połączeń między płytami GK są taśmy flizelinowe. Są one robione ze specjalnie przygotowanego włókna szklanego. Mają niewielką grubość i dobrze łączą się z wykorzystywanym do spoinowania gipsem. Można ich używać do niemal wszystkich rodzajów szczelin, a ich zaletą jest łatwa aplikacja. Stosowanie taśmy flizelinowej wyklucza powstawanie pęcherzy, co może się zdarzyć przy korzystaniu z taśm papierowych.

W przypadku połączeń, które są narażone na większą pracę, np. związaną z obciążeniem, czy też łączeniem ze sobą dwóch elementów wykonanych z różnych materiałów, np. otynkowanej ściany i płyty GK, pojawia się ryzyko powstania rys. W takiej sytuacji należy zastosować taśmy antyrysowe. Mają one postać drobnej siateczki wykonanej z tworzywa sztucznego. Dzięki elastyczności materiału taśma może pracować wraz z konstrukcją, znacznie zmniejszając powstające naprężenia i redukując ryzyko powstania pęknięć.

Łączenie płyt kartonowo-gipsowych z innymi materiałami może jednak wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Przy dużym nacisku między elementami, spowodowanym zmianą obciążenia czy też wilgotności któregoś z elementów przy brzegu płyty GK mogą powstawać nieestetyczne pęknięcia. Żeby zapobiec ich powstawaniu, warto zastosować taśmę ślizgową.

Dzięki właściwościom taśmy przesunięcia jednego elementu nie oddziałują bezpośrednio na naprężenia powstające w drugim. Połączenia zabezpieczone taśmą ślizgową mogą pozostać niezaspoinowane. Można je także wypełnić spoina w pełni elastyczna, np. akryl lub barwny silikon.

Podczas budowy elementów z kartongipsu spoiny między płytami nie są jednym miejscem narażonym na niekorzystne oddziaływania. Newralgicznym punktem takich konstrukcji bywają także łączenia z profilami aluminiowymi. Wskutek naprężeń czy drgań może dochodzić do uszkodzeń płyt. By wyeliminować to zagrożenie, można zastosować tzw. taśmy akustyczne. Są one zrobione z pianki polietylenowej, która stanowi znakomitą barierę wytłumiającą.

Rate this post