Kluczowym elementem podczas zakupu domu jest dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego. To bardzo ogólne pojęcie, które obejmuje wiele istotnych szczegółów. Przeoczenie jednego elementu może mieć poważne konsekwencje finansowe dla nowego nabywcy. Dlatego warto przeczytać artykuł, w którym omawiamy 8 symptomów wskazujących na potrzebę wykonania remontu w domu.

1. Ocena stanu fundamentów

Weryfikacja stanu fundamentów obejmuje przede wszystkim sprawdzenie, czy nie są one zbyt płytko posadowione lub nie uległy uszkodzeniu. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy fundamenty nie zostały podmyte. Jeżeli nowy nabywca ma w planach rozbudowę domu o kolejne kondygnacje, to kluczowa będzie ocena wytrzymałości podstawy, na której znajduje się budynek. Być może pomimo idealnego stanu konstrukcja fundamentów jest zbyt słaba, aby wytrzymać obciążenie dodatkowego piętra.

2. Weryfikacja konstrukcji budynku

Równie ważnym elementem jest ocena stanu konstrukcji domu. Przede wszystkim należy zweryfikować, czy nie została ona uszkodzona. To bardzo ważne szczególnie w przypadku domów, które są posadowione na trudnym gruncie. Każda nieruchomość znajdująca się w okolicy kopalni, wyrobiska, na zboczu lub terenie podmokłym musi być bardzo szczegółowo sprawdzona. Na takim terenie konstrukcja domu jest bardzo narażona na uszkodzenie. Powodem do niepokoju powinny być wszelkie pęknięcia stwierdzone na ścianach, stropach i nadprożach.

3. Sprawdzenie konstrukcji dachy oraz więźby dachowej

Więźba to stelaż, na którym rozpięte jest całe pokrycie dachowe. Dlatego sama konstrukcja musi być solidna i trwała. Oceniając więźbę dachową warto zwrócić szczególną uwagę na ślady zagrzybienia lub żerowania owadów. Odnalezienie takich miejsc może świadczyć o obniżonej wytrzymałości więźby dachowej. To także zwiastuje spore wydatki w bliższej lub dalszej przyszłości.

„Bardzo ważny jest również stan pokrycia dachowego. Powodem do niepokoju mogą być wszelkie pęknięcia, a także uszkodzenia mechaniczne lub konstrukcyjne. Sygnałem alarmowym jest również stwierdzenie miejsc, w których dach przecieka.” – wyjaśnia ekspert z firmy Pro-Bud z Milanówka, która oferuje kompleksowe usługi remontowo-budowlane.

4. Ocena jakości ocieplenia domu

Stan i jakość ocieplenia budynku ma bezpośredni wpływ na koszty jego eksploatacji. W pierwszej kolejności należy ocenić stan elewacji. Warstwę izolacji najlepiej sprawdzić przy użyciu specjalnej kamery termowizyjnej. Urządzenie to pozwala odnaleźć miejsca, przez które ciepło ucieka z budynku. Niedostateczna lub uszkodzona warstwa ocieplenia może spowodować nadmierną wilgotność we wnętrzu domu. To prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni.

5. Sprawdzenie wszystkich instalacji w domu

Szczególną uwagę należy zwrócić na instalację elektryczną oraz wodną. W ich przypadku bardzo często okazuje się, że koszt naprawy lub wymiany wiąże się ze sporymi wydatkami. Jest to także bardzo czasochłonny proces, który może opóźnić moment wprowadzenia się do domu. Bardzo ważną kwestią jest weryfikacja terminu odbioru stanu instalacji oraz legalizacji wodomierza. Na liście do sprawdzenia powinna znaleźć się również szczelność instalacji gazowej.

6. Ocena wydajności systemu wentylacji

Objawem źle działającej wentylacji są przede wszystkim zaparowane okna, a także wilgoć oraz zagrzybienie. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego układu może przyczynić się do występowania bólu głowy oraz wielu poważnych schorzeń. Niewłaściwie działająca wentylacja stwarza ogromne niebezpieczeństwo jeśli w domu znajduje się kominek lub piecyk gazowy.

7. Sprawdzenie kanalizacji

W przypadku kanalizacji kluczowa jest weryfikacja jej drożności oraz szczelności poszczególnych elementów instalacji. Bardzo ważne jest także sprawdzenie szamba, jeśli znajduje się ono na posesji. Warto również przeprowadzić test działania całego układu. Kluczowe jest zachowanie odpowiednich spadków, które umożliwiają sprawne odprowadzanie ścieków.

8. Weryfikacja stanu podłóg

Stan podłóg należy ocenić pod kątem ich wypaczenia oraz obecności wykwitów lub zagrzybienia. Mogą one wskazywać na niedostateczną izolację lub wcześniejsze zalanie.

Remonty domów z reguły pochłaniają ogromne ilości pieniędzy. Dlatego przy zakupie nieruchomości warto dokładnie zweryfikować jego stan techniczny. W ten sposób można uniknąć kosztownych inwestycji, nerwów i opóźnień w kwestii przeprowadzki do nowego lokum.

Rate this post