Jeśli chcemy zaprojektować dom, zwykle sięgamy po pomoc specjalistów. Ogromny wybór ofert nie ułatwia jednak podjęcia decyzji. Czym kierować się, decydując się na rzetelne biuro projektowe? Czy wziąć pod uwagę cenę, opinie, doświadczenie, a może wszystkie te czynniki są równie ważne? Poznaj podstawowe zasady, dzięki którym wybierzesz specjalistę.

1. Sprawdź kwalifikacje i portfolio

Jeśli zwracając się biura projektowego, okazuje się, że musimy ustawić się w kolejkę, może to być dobry znak. To informacja, że biuro jest popularne i chętnie wybierane przez klientów. Unikajmy architektów, którzy mimo że mają wieloletnie doświadczenie w branży, w ostatnim czasie nie mogą pochwalić się żadną realizacją. Przed wyborem konkretnego biura warto sprawdzić wcześniejsze projekty, czy odpowiadają nam pod względem estetycznym i spełniają nasze oczekiwania. Dobrym pomysłem jest także weryfikacja informacji na temat wykształcenia, zdobytych certyfikatów lub ukończonych kursów. Na pewno zaoszczędzi nam to późniejszych rozczarowań.

2. Zwróć uwagę na pierwsze wrażenie

Wybór biura projektów nie jest prosty, bo zlecamy usługę zaprojektowania własnego domu czy aranżacji mieszkania. Dlatego mamy obawy, czy znajdziemy projektanta, który trafi w nasz gust. Wybierając biuro projektowe ważne jest pierwsze wrażenie, dlatego warto umówić się na wstępną rozmowę na temat projektu. Jeśli już na początku nie możemy znaleźć porozumienia z architektem, lepiej od razu zrezygnować. Dobry projektant powinien mieć elastyczne podejście, słuchać naszych uwag i podpowiadać jak najlepsze rozwiązania. Każda strona może mieć odmienne zdanie, więc koniecznie należy znaleźć kompromis. Nawet jeśli projektującemu nie do końca podoba się styl, który wybierzemy, trzeba pamiętać, że będzie to nasze wnętrze, więc to my mamy decydujące zdanie.

3. Postaw na indywidualny projekt

Elastyczne podejście to podstawa, ale ważna jest także kreatywność architekta. W tym celu warto przejrzeć wcześniejsze projekty, czy odpowiadają naszym wyobrażeniom, czy możemy czerpać z nich  inspiracje. Najgorsze, co może się zdarzyć to, gdy chcemy postawić na indywidualny projekt, tymczasem projektant nie ma nam nic ciekawego do zaproponowania, a jedynie korzysta z wcześniejszych projektów, które jedynie modyfikuje. Dobry projekt powinien wyrażać osobowość inwestora, więc omijamy szerokim łukiem biura projektowe, które nie mają nic do zaoferowania, a także nie biorą pod uwagę potrzeb zlecającego projekt.  Postawmy na biuro projektowe, które stworzy dla nas projekt „szyty na miarę”.

4. Pamiętaj o kwestii energooszczędności

Jeśli dom zostanie prawidłowo zaprojektowany, będziemy oszczędzać na ogrzewaniu, bo dom stanie się tańszy w eksploatacji, co jest ogromną zaletą. Dlatego wyjątkowo istotne jest, by projekt został opracowany  z uwzględnieniem obowiązujących norm w zakresie energooszczędności. Wybierajmy biura projektowe, które są na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.

5. Poznaj opinie i pozycję firmy

O firmie, która ma dobre podejście do klienta, zazwyczaj świadczą pozytywne opinie. Zaufane biuro projektowe ma szerokie grono klientów, którzy polecają usługi innym. Przed wybraniem biura projektów, sprawdźmy oceny w internecie. Pomogą nam w tym wszelkiego rodzaju zestawienia i rankingi polecanych firm z branży, np. Ranking biur projektowych aleRanking, w którym znajdziemy warte uwagi biura projektowe z naszej okolicy.