Remont mieszkania może być niezbyt skomplikowany i polegać np. na przemalowaniu ścian, ale może być to też proces szerzej zakrojony, obejmujący wymianę podłóg czy instalacji. Zakres prac zależy w dużej mierze od przyczyny remontu, a te mogą być bardzo zróżnicowane. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na przeprowadzenie prac remontowych w mieszkaniu?

Mieszkanie (nie) na pokaz

Głównym powodem, dla którego podejmujemy się prac remontowych w mieszkaniu, jest zmiana jego wyglądu. Estetyka miejsca, w którym najczęściej przebywamy ma bowiem niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia, ale też wydajności pracy i codziennego funkcjonowania. W schludnych, uporządkowanych i ładnie urządzonych wnętrzach czujemy się lepiej, łatwiej jest się nam tam zarówno skoncentrować, jak i zrelaksować. Jeśli od dawna nie zmienialiśmy nic w mieszkaniu, to jego wystrój z pewnością już się nam znudził i wyszedł z mody. Dodatkowo widok elementów aranżacji noszących ślady zużycia, np. uszkodzonego parkietu, może przygnębiać. Nie da się też ukryć, że chodzi tu nie tylko o zadowolenie domowników, ale także o to, by mieszkanie spodobało się gościom. Jeśli więc czujemy, że aranżacja naszego domu nie do końca nas satysfakcjonuje, a poplamione ściany czy zarysowana podłoga sprawiają, że niechętnie przyjmujemy gości to znak, że czas na remont. W takiej sytuacji konieczne jest odświeżenie wnętrza i nadanie mu nowego, efektownego wyglądu.

Ważna funkcjonalność

Dzieci nie chcą dłużej mieszkać w jednym pokoju? Coraz dłużej czekasz na swoją kolejkę w łazience i zastanawiasz się nad wydzieleniem w mieszkaniu osobnej toalety? A może Twoje rzeczy nie mieszczą się w zwykłej szafie i potrzebna Ci garderoba? W każdej z tych sytuacji jasne jest, że nie obejdzie się bez remontu. To dobry sposób, by wydzielić dodatkowe pomieszczenia np. poprzez funkcjonalne zagospodarowanie wnęk lub dobudowanie ścianek działowych.

Możemy również uzyskać odwrotny efekt, czyli powiększyć dostępną przestrzeń poprzez wyburzenie ścian. – Podpowiada ekspert z firmy Remont Jerzy Skierski. – Taki zabieg przydaje się, gdy chcemy stworzyć niezwykle modną otwartą przestrzeń np. poprzez połączenie salonu z kuchnią.

Mieszkanie a zdrowie

Niekiedy przyczyny remontu są znacznie poważniejsze od kwestii estetycznych. Mieszkanie będzie niezwłocznie wymagało remontu, kiedy zauważymy, że na powierzchni ścian, szczególnie w narożnikach oraz na suficie pojawiają się szaro-brunatne plamy. Te charakterystyczne wykwity to grzyby i pleśnie, których trzeba się pozbyć nie tylko ze względu na estetykę pomieszczeń, ale przede wszystkim z uwagi na zdrowie domowników. Trzeba bowiem pamiętać, że tego typu drobnoustroje emitują toksyny będące przyczyną poważnych chorób, zwłaszcza układu oddechowego. Dlatego też, jeśli w mieszkaniu znajduje się grzybnia, która przeniknęła w głąb ścian, to konieczne będzie skucie tynku w tych miejscach i zastosowanie specjalnych preparatów grzybobójczych. Wcześniej należy jednak wyeliminować przyczynę zawilgocenia pomieszczenia, co może wymagać remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Rate this post