Zielona woda w przydomowym basenie to nie problem!
Dla wielu osób synonimem luksusu jest posiadanie własnego, choćby niewielkiego basenu przydomowego. Nic w tym dziwnego. Dzięki temu można mieć wakacje, nie wyjeżdżając, i korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych, gdy tylko ma się na to ochotę! Większość osób postrzega przydomowy basen jako ogromną inwestycję i trudności w utrzymaniu. Czy rzeczywiście jest to tak kosztowne?
Ile kosztuje własny basen?
Koszt budowy klasycznego basenu wkopywanego to kilkanaście tysięcy złotych. Jest to cena, jaką trzeba ponieść za budowę instalacji, która będzie pompowała wodę do zbiornika, i wkopanie samego basenu. Dodatkowo trzeba jeszcze zadbać o systemy filtrujące wodę w basenie. Jeśli jednak przebrniemy przez te największe koszta – będziemy mieć na długie, wspaniałe lata prywatny zbiornik wodny, który będzie stanowił przyjemne miejsce letniego wypoczynku i rekreacji dla nas, rodziny i przyjaciół! Wbrew pozorom, eksploatacja basenu również nie należy do bardzo kosztownych czynności.
Jak dbać o basen?
Aby nie pojawiła się zielona woda w basenie, należy dbać o higienę swoich zbiorników. Przede wszystkim przed napełnieniem basenu wodą po zimie trzeba dokładnie oczyścić dno zbiornika za pomocą specjalnej szczotki ssącej do basenów. Następnie nieckę należy wypełnić świeżą wodą w odpowiedniej ilości, a także uruchomić systemy filtrujące wszelkie zanieczyszczenia. Będą one działały głównie wtedy, gdy basen będzie używany. Podczas sezonu letniego wiele zanieczyszczeń zewnętrznych wpada do środka basenu, czyniąc jego wygląd nieestetycznym. Dlatego też filtr jest niezbędny. Słońce działające na wodę powoduje również wzrost wszelkich glonów, przez które pojawia się zielona woda w basenie. Dzieje się tak na skutek porastania glonami dna zbiornika i unoszenia się cząsteczek tych glonów w wodzie. Kąpiel w takim zbiorniku to nic przyjemnego.
Dbaj o czystość wody!
Zaraz po napełnieniu zbiornika świeżą wodą należy zadbać o zastosowanie odpowiedniej metody czyszczenia wody. Najczęściej wykorzystuje się jej chlorowanie. Jest ono nieznacznie drażniące dla osób przebywających w basenie, ale za to skuteczne i tanie. Można też wykorzystać metodę wodorową oraz metodę tlenową, a także metodę Care – w zależności od naszych własnych potrzeb oraz potrzeb basenu. Najważniejsze to nie dopuścić do tego, aby powstawała zielona woda w basenie, bo wtedy trzeba przeprowadzać uciążliwy proces mycia i filtrowania. Gdyby jednak do tego doszło, nie ma co załamywać rąk – jest tyle skutecznych metod, które pomagają oczyścić wodę z glonów, że nie wymagają one nawet żadnej wielkiej wiedzy użytkownika ani nie pochłaniają zbyt wiele czasu. Dla zachowania maksymalnej czystości wody w basenie ważne jest stosowanie odpowiednich reguł, na przykład używanie specjalnych plandek przykrywających szczelnie basen, na czas gdy nie korzysta się z niego. Na okres jesienno-zimowy wodę należy spuszczać, a nieckę oczyszczać. Przykrywać basen należy również wówczas, gdy po prostu się z niego nie korzysta, na przykład wskutek gorszej pogody. Tym sposobem najłatwiej zapobiec fizycznemu dostawaniu się zanieczyszczeń do zbiornika basenu i konieczności późniejszego czyszczenia go!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana