Zastosowanie łupka – niekonwencjonalne rozwiązania
Łupek to ogólna nazwa kamieni naturalnych o wysokiej łupliwości. Cechują się one tym, że po oddzieleniu od większego fragmentu skały przybierają dość płaską, lecz wciąż nieregularną formę. Dzięki temu można układać łupki jeden na drugim z zachowaniem stabilności. Jakie są niestandardowe rozwiązania, w których można zastosować łupek? Zainspiruj się i stwórz coś niesamowitego!
Rodzaje łupku a jego zastosowania
Zanim przejdziemy do nietypowych metod użycia łupku, warto przybliżyć te „typowe” możliwości, jakie daje. Kamień jest łupany ręcznie, a następnie segregowany według wielkości, długości, szerokości i grubości poszczególnych fragmentów. Wyszczególnia się następujące rodzaje łupków:
- drobny skalniakowy,
- średni skalniakowy,
- murowy bloczkowy,
- murowy płytowy,
- ścieżkowy,
- elewacyjny,
- wielkopłytowy.
Sekret uroku łupka tkwi w tym, że, choć z grubsza kształty poszczególnych fragmentów są regularne, to każdy ma niepowtarzalny rysunek i własną wyraźną fakturę. To nadaje tak wykończonym elementom naturalności i wizualnej lekkości przy zachowaniu trwałości kamienia i wszystkich innych jego zalet – mówi specjalista z Kopalni Łupka Szarogłazowego Jenków.
Nietypowe zastosowania łupka
Łupek jest często stosowanym materiałem elewacyjnym. Wykonuje się z niego także ścieżki, murki i schody.
Łupek sprawdza się także we wnętrzach. Choć takie zastosowanie jest rzadsze, daje niesamowite efekty. Łupek może być okładziną ścienną. Nadaje się zarówno na całą ścianę, jak i tylko jej fragment. Stanowi piękną ramę dla kominka. Nie ma ograniczeń co do pomieszczeń, w których stosuje się kamień łupany. Inspirujące realizacje obejmują zarówno salony, jak i sypialnie, łazienki i kuchnie.
Łupek pięknie wygląda w otoczeniu wody, szczególnie płynącej. Umożliwia tworzenie oczek wodnych i spektakularnych kaskad. Można go stosować także w mniejszych „zbiornikach wodnych” – akwariach. To popularny kamień wśród posiadaczy rybek oraz zwierząt wodno-lądowych. Kształt łupka pozwala tworzyć stabilną dekorację, która jednocześnie zapewni rybkom, krabom czy żółwiom schronienie podobne do tego występującego naturalnie.
Ciekawym rozwiązaniem ogrodowym jest kora kamienna. Jest to drobny łupek, który do złudzenia przypomina korę, którą podsypuje się rośliny w ogrodach. Kamień zapobiega porastaniu chwastów, spowalnia parowanie wody z gleby, a także pięknie eksponuje soczystą zieleń. W odróżnieniu od kory drzewnej nie ulega tak szybko degradacji. Jako wypełnienie gabionów stanowi interesujące, solidne i zapewniające prywatność ogrodzenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana