Artykuł sponsorowany

Zastosowanie i rodzaje środków do dezynfekcji

Zastosowanie i rodzaje środków do dezynfekcji
Właściwa dezynfekcja jest jednym z podstawowych elementów funkcjonowania placówek medycznych, a także salonów kosmetycznych i fryzjerskich, salonów tatuażu czy salonów odnowy biologicznej. Dezynfekcja na pewno nie było możliwa bez zastosowania skutecznych i bezpiecznych środków chemicznych. Jakie są ich rodzaje i w jakich sytuacjach się z nich korzysta?  

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja, czyli odkażanie oznacza proces niszczenia drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Dotyczy ona przedmiotów i powierzchni użytkowych. Wyniki dezynfekcji zależy od kilku czynników, w tym min. od rodzaju drobnoustrojów, właściwości fizycznych i chemicznych wykorzystanych środków oraz środowiska – i panujących warunków w zakresie temperatury, wilgotności czy poziomu pH. W dezynfekcji wykorzystywane są metody fizyczne, chemiczne, jak również termiczno-chemiczne. Tematem tego artykułu są właśnie preparaty chemiczne. Zwykle wyższe stężenie takiego preparatu oraz dłuższy czas jego działania wiążą się z jego większą skutecznością, czyli zniszczeniem większej liczby drobnoustrojów. Nie należy mylić dezynfekcji ze sterylizacją – ta ostatnia dotyczy całkowitego zniszczenia mikroorganizmów, podczas gdy skuteczna dezynfekcja zakłada ograniczenie ich do bezpiecznej ilości.  

Rodzaje preparatów do dezynfekcji

Wśród produktów do dezynfekcji są mydła, detergenty, zasady i sole oraz kwasy. Mogą to być substancje lub ich mieszaniny. Ich stężenie powinno być optymalne, aby zapewnić prawidłowe mycie bez szkodliwego oddziaływania na zdrowie ludzi, którzy mogą mieć z nimi kontakt. Dostępne są preparaty o pH kwaśnym, obojętnym lub alkalicznym, preparaty detergentowe lub bezdetergentowe, pianowe lub niskopieniące, a także preparaty do mycia w różnych technikach. Warto też pamiętać, że dezynfekcja dotyczy nie tylko powierzchni i narzędzi, ale też skóry, w tym głównie rąk. Wszystkie wykorzystywane preparaty do dezynfekcji muszą spełniać normy dotyczące bezpieczeństwa i jakości.  

Preparaty alkoholowe i bezalkoholowe oraz inne

Preparaty alkoholowe zapewniają szybką dezynfekcję małych powierzchni. Są skuteczne i łatwe w użytkowaniu. Raczej nie stosuje się ich do wrażliwych powierzchni, gdyż mogą je uszkadzać. Alternatywą są środki bezalkoholowe. Działają one dłużej i nie są groźne dla żadnych powierzchni, do tego mają przyjemniejszy dla ludzi zapach. Również stosuje się je w miejscach o niewielkim metrażu. Klasyfikacja dla większych powierzchni obejmuje preparaty chlorowe i bezchlorowe. Preparaty bezchlorowe, zawierające zwykle czwartorzędowe środki amonowe, zapewniają dużą skuteczność w zakresie mycia i dezynfekowania. Z kolei przy środkach zawierających chlor warto pamiętać, że nie wszystkie miejsca można dezynfekować takimi preparatami. Bogaty wybór bezpiecznych środków dezynfekujących można znaleźć w sklepie internetowym Emka.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy