Artykuł sponsorowany

Zastosowanie betonu przy budowie domów jednorodzinnych

Zastosowanie betonu przy budowie domów jednorodzinnych

Beton jest znany ludzkości już od czasów starożytnych, gdy do budowy swoich domów wykorzystywali go Asyryjczycy oraz Rzymianie. Od momentu pierwszych prób stosowania go w budownictwie, mieszanki ulegały wielu zmianom i udoskonaleniom, dzięki czemu beton jest dziś najpopularniejszym z materiałów budowlanych.

Historia betonu w budownictwie

Początkowo beton służył jako zaprawa murarska do łączenia kamieni, z których wznoszono ściany i sklepienia – opowiada specjalista z Betoniarni-Laboratorium HYDROBUDOWA-1. W jego skład wchodził przede wszystkim piasek i drobniutkie kamienie, połączone zaprawą wapienną. Rzymianie jako zaprawy używali popiołów wulkanicznych, co sprawiało, że tamtejszy beton posiadał właściwości wodoodporne.
Stosowanie betonu jako głównego budulca elementów konstrukcyjnych nastąpiło jednak dopiero w XIX wieku, dzięki wynalezieniu cementu portlandzkiego. Do dziś ta odmiana cementu jest spoiwem stosowanym do produkcji podstawowego w budownictwie mieszkalnym betonu portlandzkiego (CEM I).

Betonowe elementy konstrukcyjne domów jednorodzinnych

Ze względu na bardzo dużą trwałość i wytrzymałość betonu, materiał ten wykorzystuje się nawet do budowy elementów konstrukcyjnych w domach jednorodzinnych. Z betonu wykonuje się przegrody poziome, takie jak stropy, płyty fundamentowe czy balkonowe, a także przegrody pionowe, jak fundamenty i ściany.

Betonowe elementy małej architektury

Kolejną właściwością omawianego materiału, obok dużej wytrzymałości, jest możliwość łatwego nadawania przedmiotom rozmaitych form. Toteż beton w budowie domków jednorodzinnych jest wykorzystywany również do wykończeń i zagospodarowania terenu wokół budynku. Możemy więc sięgnąć po niego podczas przygotowywania stylowej małej architektury ogrodowej, jak np. słupki wspierające płoty, murki, ławeczki i gazony. Wytwarza się też z niego rozmaite elementy dekoracyjne, jak mostki czy figurki.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy