Materiał Partnera

Zasady przygotowania ciepłej wody użytkowej kotłami na paliwa stałe

Zasady przygotowania ciepłej wody użytkowej kotłami na paliwa stałe

Ciepła woda to jedna z podstawowych rzeczy, które zapewniają komfort domownikom. Woda potrzebna jest do utrzymania higieny osobistej, a także prania czy przygotowywania posiłków. Do jej podgrzewania konieczne jest jednak odpowiednie urządzenie. Dużą popularnością od lat cieszą się w tym zakresie kotły na paliwa stałe. W jaki sposób one działają i jakie mają zalety?

Kotły dwufunkcyjne

Woda ciepła użytkowa podgrzewana jest często przez ten sam kocioł na paliwa stałe, który jednocześnie zapewnia ogrzewanie pomieszczeń znajdujących się w budynku. Kotły dwufunkcyjne, jak np. te dostępne w ofercie firmy EkoGreń, podgrzewają wodę przepływowo, a więc tylko wtedy, gdy się z nich korzysta. W tym przypadku jednak moc kotła powinna być 4-5 razy wyższa niż ta potrzebna do ogrzewania pomieszczeń. Punkty pobory wody powinny być wówczas usytuowane jak najbliżej kotła, aby łączące je z nim rury były możliwie jak najkrótsze. Za każdym razem, gdy odkręcamy ciepłą wodę, trzeba poczekać, aż z rur wypłynie najpierw znajdująca się w nich zimna woda – im dłuższe będą te rury łączące, tym dłużej będziemy musieli poczekać. Dobrze jeśli długość rur nie przekracza 3-4 metrów.

Kotły z zasobnikiem

Często wykorzystywane są również kotły na paliwa stałe jednofunkcyjne z zasobnikiem, które podgrzewają  wodę znajdującą się w zasobniku właśnie. W tym przypadku moc dobierana jest w zależności od zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania pomieszczeń. Dodatek mocy na potrzeby ciepłej wody jest niewielki (około 0,3 kW na jedną osobę). Oddalenie punktów poboru wody od kotła w ogóle nie wpływa na wygodę korzystania z wody, bo kiedy woda ciepła znajdująca się w rurach stygnie, wraca do zbiornika dodatkowym przewodem. Dzięki temu woda ciepła leci z kranu zaraz po jego odkręceniu. Ograniczeniem bywa tylko pojemność zasobnika.

Podgrzewacze

Coraz częściej wykorzystywane są też podgrzewacze ciepłej wody użytkowej. Mają one wiele zalet, kiedy w domach znajdując się kotły na paliwa stałe, których nie chce się rozpalać poza sezonem grzewczym. Podgrzewacze bywają najczęściej zasilane elektrycznie. Montuje się je po kilka sztuk, w różnych punktach poboru. Dzięki temu nie trzeba długo czekać na uzyskanie ciepłej wody z kranu. Takie ogrzewacze przepływowe mają jednak dużą moc, a więc konieczny jest znaczny jej przydział poprzez zastosowanie odpowiedniej instalacji. Mimo to podgrzewacze cieszą się dużą popularnością. W okresie letnim każdorazowe rozpalanie kotła np. węglem jest problematyczne i generuje dość wysokie koszty dodatkowe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy