Artykuł sponsorowany

Zasady działania pomp ciepła

Zasady działania pomp ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, przy którego wybieraniu należy zwrócić szczególną uwagę na typ. Od niego zależy zarówno prawidłowe działanie urządzenia, jak i czas zwrócenia się inwestycji. Do wyboru użytkownicy mają wodę, grunt i powietrze. W zależności od sytuacji mogą postawić na wymiennik pionowy bądź ciepły. Podjęcie decyzji jest uzależnione od wielu czynników. A jak dokładnie działają pompy ciepła i co warto o nich wiedzieć?

Działanie pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które swoim wyglądem oraz wielkością przypomina nieco lodówkę. Wiele osób porównuje ją także do stojącego kotła grzewczego, gdyż pełni podobne funkcje związane z ogrzewaniem domu i dostarczaniem ciepłej wody. Konstrukcja ta jest nazywana pompą ciepła, gdyż wykorzystuje ciepło, które dzięki przemianom termodynamicznym jest przepompowywane ze źródła o niższej temperaturze do cieplejszego ośrodka. Zimniejszym źródłem, tj. dolnym, może być woda, grunt czy też powietrze. Jeśli chodzi o źródło górne, to do niego jest dostarczane ciepło, które jest ogrzewane przez pompę wodą lub, rzadziej, powietrzem, które znajdują się w instalacji grzewczej. Należy wiedzieć, że urządzenie to nie wytwarza ciepła, tylko przekazuje je z dolnego źródła do górnego. Co więcej, jest to urządzenie zasilane energią elektryczną. Warto zwrócić uwagę, że nie potrzebuje jej dużo, zatem nie należy obawiać się wysokich kosztów eksploatacji.

Jakie źródło ciepła wybrać?

Jak już wspomniano, pompy ciepła mogą pozyskiwać ciepło z różnych źródeł. Decyzję w tym zakresie należy podjąć jeszcze przed zakupem i uzależnić ją od wielu aspektów. Najważniejsze z nich to możliwości finansowe, ale też rozmiar nieruchomości czy też strefa klimatyczna, w której się ona znajduje.

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie modelu, którego dolnym źródłem będzie powietrze. Warto jednak wiedzieć, że jego efektywność maleje, gdy na dworze robi się zimno. Niestety, jest to czas, kiedy ciepło do ogrzewania domu jest niezwykle potrzebne. Specjaliści z firmy TWM-TERMO wyjaśniają, że dostępne są także pompy typu woda/woda i woda/powietrze, które wykorzystują ciepło pochodzące z wody gruntowej. Zaletą tej ostatniej wersji jest fakt, że w okresie zimowym woda ta ma stosunkowo wysoką temperaturę, co oznacza, że jest efektywnym dolnym źródłem. Właściwe jej funkcjonowanie wymaga wykonania dwóch studni głębinowych: czerpnej i zrzutowej. Często eksploatowanym źródłem ciepła jest grunt. W takiej sytuacji w ziemi umieszczane są kolektory płaskie, spiralne bądź sondy. Niestety rozwiązanie to jest znacznie droższe niż np. pompy powietrzne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy