Materiał Partnera

Zasady działania biologicznych oczyszczalni ścieków

Zasady działania biologicznych oczyszczalni ścieków

Niektóre gospodarstwa domowe znajdują się w miejscach, w których nie można podłączyć ich do systemu kanalizacyjnego. W takich wypadkach pomocna będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się oczyszczalnie biologiczne. W jaki sposób one działają i czy warto z nich korzystać? Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.

Zalety biologicznych oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia to rozwiązanie, które sprawdzi się głównie w miejscach o rozproszonej zabudowie, gdzie połączenie ze sobą wszystkich gospodarstw jest dość uciążliwe. W ten prosty sposób możesz utylizować ścieki z dowolnego miejsca bez większych problemów.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków to również bardzo pożyteczne dla środowiska, ekologiczne rozwiązanie. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii systemy tego typu praktycznie nie zanieczyszczają pobliskich gleb i wód powierzchniowych.

Co więcej, takie oczyszczalnie to po prostu opłacalna inwestycja, która potrafi zwrócić się już po kilku pierwszych latach użytkowania. Warto zaznaczyć, że system ten nie emituje nieprzyjemnego, charakterystycznego dla szamba zapachu.

Szukasz profesjonalnych usług działających w zakresie przydomowych oczyszczalni ścieków? Koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Bio-Eko Plus mającej w tej branży ogromne doświadczenie. Firma zajmuje się zarówno produkcją, jak i montażem szamb, zbiorników i różnego rodzaju oczyszczalni.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jak widać, biologiczne oczyszczalnie ścieków to naprawdę efektywne rozwiązanie, które można zastosować w wielu gospodarstwach domowych. Skąd jednak wynika ich niezawodność? Wszystko za sprawą sprytnie zaprojektowanego systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków.

Całe oczyszczanie rozpoczyna się od doprowadzenia do zbiornika wstępnie przefiltrowanych już ścieków z większych przedmiotów. Sam zbiornik składa się z kilku komór o różnym przeznaczeniu. Największa z nich pełni funkcję postaci osadnika wstępnego, filtrując mechanicznie drobne elementy, takie jak na przykład żwir czy piasek.

Kolejne etapy to procesy biologiczne i chemiczne, które zapewniają skuteczne oczyszczenie ścieków ze związków azotu, a następnie osadu w komorach tlenowych. Stamtąd mieszanka trafia do osadnika wtórnego, gdzie podlega ona procesom recyrkulacji zewnętrznej i wewnętrznej osadu. W ten sposób uzyskuje się osad o dużym zagęszczeniu, który zostaje usunięty w wyniku filtracji. Po tym kroku w pełni oczyszczone ścieki są gotowe do opuszczenia oczyszczalni.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy