Materiał Partnera

Zasady budowy domów jednorodzinnych

Zasady budowy domów jednorodzinnych

Budowa domów jednorodzinnych to skomplikowany proces, który wymaga wiedzy z zakresu bieżących przepisów i nowelizacji prawnych oraz doświadczenia. Sposób budowy powinien być zgodny nie tylko ze sztuką budowlaną, ale także istotne są wykorzystane materiały i ich jakość. O czym pamiętać podczas budowy domu jednorodzinnego?

Na co zwracać uwagę przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego?

Budowa domu jednorodzinnego wymaga przede wszystkim zakupu odpowiedniej działki pod inwestycję. Wcześniej jednak należy zweryfikować jej stan prawny oraz miejscowy plan zagospodarowania terenu. Pomoże to zorientować się, czy wybrany teren nie znajduje się np. w obszarze ochrony konserwatorskiej. Należy także pamiętać o zweryfikowaniu wielkości działki, ponieważ minimalna powierzchnia, na której można postawić dom, wynosi 300 m2 na działce w mieście i 1000 m2 w terenie podmiejskim i wsi. Istotna jest także odległość od granicy z sąsiadem – dom nie może znajdować się bliżej, niż 4 m (jeśli posiada po tej stronie okna), lub 3 m, gdy strona nie posiada okien. Budowa domu jednorodzinnego wymaga więc doświadczonych specjalistów, którzy znają się na powyższych kwestiach.

Jakie dokumenty trzeba założyć do urzędu przy budowie domu jednorodzinnego?

Jeśli już wybierze się działkę, na której ma powstać dom, należy zwrócić się do architekta w celu wykonania projektu (lub też kupić gotowy projekt). Następnie projekt trzeba złożyć do urzędu w celu zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę. Przy zgłoszeniu, należy dołączyć do wniosku także oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością, informację o obszarze oddziaływania obiektu i projekt zagospodarowania działki. Pozwolenie na budowę wymaga natomiast 3 egzemplarzy projektu budowlanego, oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością, potwierdzenia uprawnień architekta i decyzji o warunkach zabudowy. Po otrzymaniu decyzji z urzędu można rozpocząć proces budowy. Warto jednak pamiętać, że proces ten wymaga dużej wiedzy i precyzji. Dlatego też firma budowlana Lidoom z Pruszcza Gdańskiego oferująca budowę domów jednorodzinnych, cieszy się taką popularnością wśród inwestorów ceniących sobie solidność wykonywanych prac.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy firm budowlanych przy budowie domu jednorodzinnego?

Budowa domu jednorodzinnego to proces, który wymaga znajomości przepisów prawa budowlanego, technologii i wielu innych kwestii. Inwestorzy powinni więc zachować szczególną czujność podczas realizacji. Właśnie dlatego wybór sprawdzonej i doświadczonej firmy budowlanej odgrywa tak duże znaczenie. Renomowane firmy budowlane współpracują z wieloma doświadczonymi fachowcami, dzięki czemu gwarantują niezawodność i trwałość powstających konstrukcji na lata.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy