Artykuł sponsorowany

Zasadnicze różnice między klimatyzatorami split a multisplit

Zasadnicze różnice między klimatyzatorami split a multisplit

Klimatyzacje mogą działać tylko latem, by chłodzić pomieszczenie lub latem i zimą, dla zapewniania regulacji temperatury każdego dnia. Można je też wyposażyć w filtry usuwające lotne zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Klimatyzacje domowe i te w lokalach handlowo–usługowych można zaprojektować w typie split i multisplit. Oba rodzaje są bardzo skuteczne, jednak różnice między nimi są widoczne niemal od razu. O tym w dalszej części.

Czym jest i jak pracuje klimatyzacja typu split?

Klimatyzatory w wariancie split bazują na obecności dwóch urządzeń – parownika oraz skraplacza. Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy IN-THERM z Łodzi zajmującej się montażem systemów wentylacyjnych, klimatyzacja split zapewnia chłodzenie dla jednego pomieszczenia. Dzieje się tak dlatego, że skraplacz umieszczony na zewnątrz budynku jest połączony systemem przewodów z jednym parownikiem. Konstrukcja urządzenia jest prostsza, dzięki czemu ogranicza się ilość rurek potrzebnych do stworzenia układu napełnianego czynnikiem chłodzącym. Mniejsza liczba materiałów i tylko dwa urządzenia sprawiają, że klimatyzacje split są rozwiązaniem tańszym. Gwarantują jednak wysoką wydajność w pomieszczeniach, w których są instalowane.

Klimatyzatory multisplit dla najbardziej wymagających

W odróżnieniu od konstrukcji split, klimatyzacja multisplit to połączenie jednego skraplacza z kilkoma parownikami. Może być ich maksymalnie 8, o ile skraplacz jest naprawdę wydajny. Ten rodzaj klimatyzacji stosuje się w budynkach i przestrzeniach składających się z kilku pomieszczeń. Dzięki temu przy pomocy jednego skraplacza możliwe jest utrzymanie żądanej temperatury w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Oczywiście ilość klimatyzatorów zamontowanych pod jednym skraplaczem jest ograniczona. Jest to związane z wydajnością urządzenia. Niemniej ogromną zaletą takiego urządzenia jest tylko jeden skraplacz na zewnątrz budynku.

Aby umieścić w budynku lub przestrzeni biurowej klimatyzację multisplit konieczne jest zastosowanie rozdzielacza dla czynnika chłodzącego. Ma na to wpływ konieczność utrzymania różnego poziomu temperatury w danych miejscach. Dla przykładu w biurze wewnątrz budynku temperatura jest niższa niż w większym przeszklonym pomieszczeniu ze stale otwartymi drzwiami na zewnątrz.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy