Artykuł sponsorowany

Zalety stosowania pieców na pellet

Zalety stosowania pieców na pellet

Ostatnio dużo się mówi o zanieczyszczeniu środowiska. Wiele osób szuka ekologicznych alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania budynków węglem czy olejem opałowym. Na rynku jest dostępnych mnóstwo różnego typu urządzeń grzewczych, których producenci zapewniają o niskiej emisji szkodliwych spalin. Jakie wybrać, by było wydajne, a jednocześnie działało w trosce o środowisko naturalne?

Jednym z typów urządzeń grzewczych, które nie zanieczyszczają w nadmierny sposób otoczenia, są piece i kotły na biomasę.  W nich, zamiast węgla czy oleju opałowego, stosuje się granulat powstający w wyniku prasowania produktów pochodzenia naturalnego: drewna, słomy lub siana w różnych proporcjach.

Biomasa jako ekologiczna alternatywa

Taka przetworzona biomasa, zwana pelletem, emituje podczas spalania znacznie mniej szkodliwych substancji niż węgiel. Dlatego jest to rozwiązanie często wybierane przez osoby dbające o ekologię. Pellet jest produktem odpadowym z tartaków i przetwórni zbożowych. Wykorzystanie resztek jako materiału opałowego jest nowatorskim sposobem ogrzewania budynków.

Na dbałość o otoczenie naturalne ma wpływ również fakt, że kotły i piece na pellet są produkowane stosunkowo od niedawna. To sprawia, że ich konstrukcja jest nowoczesna i wyposażona w elementy poprawiające wydajność spalania oraz ograniczające emisję spalin. Dzięki temu jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale także korzystne ekonomicznie.

Główne zalety pieców na pellet

Oprócz korzyści ekologicznych, piece na pellet mają także wiele innych zalet, które sprawiają, że urządzenia cieszą się coraz większym gronem zwolenników. Jak podkreśla pracownik firmy Gizex z Pleszewa, użytkownicy kotłów na biomasę doceniają fakt powstawania mniejszej ilości odpadów, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Takie urządzenia wytwarzają mniej popiołu, ponieważ pellet spala się bardziej całościowo niż węgiel lub olej opałowy. Co za tym idzie, łatwiej utrzymać piec w czystości. Urządzenia umożliwiają również wygodny załadunek opału, dzięki zastosowaniu automatycznych podajników.

Nie można także pominąć aspektu ekonomicznego. Urządzenia grzewcze na biomasę są efektywne, ponieważ to paliwo ma wysoką wartość energetyczną. Ponadto pellet drzewny czy słomiany to stosunkowo tanie i łatwo dostępne paliwo. Na rynku działa wiele hurtowni opału ekologicznego, w których można kupić ten materiał w korzystnej cenie.

Biorąc pod uwagę powyższe zalety tego rodzaju ogrzewania, warto rozważyć jego zastosowanie w swoim domu. Tym bardziej, że troska o środowisko naturalne jest coraz bardziej w cenie, a samorządy oferują korzystne dopłaty do wymiany urządzeń grzewczych na bardziej ekologiczne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy