Materiał Partnera

Zalety montażu świetlików tunelowych

Zalety montażu świetlików tunelowych

Świetliki tunelowe, nazywane rurowymi, są montowane na dachu. Pozwalają na efektowne doświetlenie pomieszczeń naturalnym dziennym światłem. Jest wiele korzyści, jakie można osiągnąć z takiego rozwiązania. Czy faktycznie warto rozważyć taką inwestycję? I na jakim etapie budowy domu trzeba ją zaplanować? Czy świetlik rurowy sprawdzi się w każdym przypadku?  

Świetliki tunelowe – charakterystyka

Dachowe świetliki rurowe (tunelowe) to specjalnego typu konstrukcja przeszklona, którą mocuje się na dachu. Natomiast jej tunel (elastyczny lub stały, w zależności od rozwiązania), przechodzi przez różne przestrzenie. Jego światło pozwala doświetlić wnętrza pozbawione dostępu do okien.   

Świetliki rurowe w największej ilości przypadków montuje się na ostatniej kondygnacji domu lub tam, gdzie nie ma opcji zamontowania okien.

Projekt świetlika tunelowego – co brać pod uwagę i kiedy zaplanować realizację?

Przy projektowaniu świetlika tunelowego trzeba brać pod uwagę takie aspekty jak wysokość, wielkość i kształt pomieszczenia, jego funkcję, a także planowane rozmieszczenie mebli i sprzętu.

Eksperci z firmy Fugazi radzą, by montaż takiej konstrukcji zaplanować już na etapie projektu domu. Pozwala to zaoszczędzić wielu potencjalnych trudności. Warto wówczas konsultować się ze specjalistą odpowiadającym za realizację świetlika.

Jeśli obiekt jest już postawiony, nic straconego. Można bowiem zaadaptować świetlik do już istniejącego budynku, natomiast najlepiej robić to przy okazji remontu dachu.

Estetyka i komfort przez cały dzień

W piękny słoneczny dzień świetlik prezentuje się jak efektowna i nowoczesna lampa. Dzięki temu nawet w pozornie „ciemnych” fragmentach domu można przez cały dzień cieszyć się doświetleniem ze słońca. Stwarza to ogromne możliwości projektowe, bo brak stolarki okiennej nie jest już w takim przypadku ograniczeniem.

Ekologicznie i energooszczędnie

Warto podkreślić, że świetliki dachowe tego typu są ekonomiczne i przyjazne środowisku. Zastanów się, ile prądu generuje każdego dnia sztuczne światło, które trzeba włączać na przykład w ciemnym holu. Podobnie w przypadku często niedoświetlonych blatów kuchennych czy gabinetów.

Nawet w ciągu dnia, bez świetlików tunelowych w zaciemnionych pomieszczeniach zużywa się sporo prądu. Nie tylko wpływa to na miesięczne wydatki, ale też na środowisko naturalne.

Oczywiście można zastosować technologię LED, ale to nie redukuje problemu. Dużo bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest zamontowanie wspomnianych konstrukcji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy