Zalety kubków ceramicznych

Nikt nie wyobraża sobie picia napojów bez wygodnych i ładnych naczyń. Choć najczęściej sięga się po szklanki, to jednak wiele osób ceni sobie funkcjonalność i wygląd kubków ceramicznych. Nic dziwnego – ceramika jest ponadczasowa i ma wiele przydatnych właściwości. Wyjaśniamy, jakie są najważniejsze zalety kubków ceramicznych.
Są odporne na wysokie temperatury
Niejednokrotnie zdarza się, że szklanki lub plastikowe kubki pękają pod wpływem wysokiej temperatury napojów lub podczas zmywania gorącą wodą. Takie zdarzenie nie ma miejsca w przypadku kubków ceramicznych, ponieważ tworzy się je z gliny, która w kolejnych etapach produkcji jest wypalana w piecu. Ostatecznie uzyskuje się bardzo twarde naczynie i wręcz niemożliwe do uszkodzenia przy codziennym użytkowaniu. Nie dotyczy to tylko upadku z wysokości – wówczas istnieje ryzyko, że naczynie ceramiczne się stłucze.
Wytrzymałość przyciąga przyszłych właścicieli zastaw stołowych, którzy niejednokrotnie zmagali się z pękaniem lub powstawaniem rys na swoich ulubionych naczyniach. W dużej mierze tak niska odporność wynika z przeciętnej jakości materiałów użytych do ich wytworzenia lub nieostrożności w obchodzeniu się z nimi.
Jak mówi pracownik sklepu z polską ceramiką Ceramika Design: Wytrzymałość ceramiki na wysokie temperatury (prawie do 2000 stopni Celsjusza) to jej najważniejsze cecha. Bez problemu można umieszczać ją w mikrofali lub piekarniku. Ale warto również wspomnieć o niezmiennej trwałości na działanie niektórych środków chemicznych, a także słabym przewodnictwie ciepła. Druga cecha nie jest wbrew pozorom wadą, ponieważ pijąc kawę, herbatę lub czekoladę w kubku ceramicznym nie trzeba obawiać się o poparzenie rąk.
Do ich czyszczenia nie potrzeba wiele wysiłku
Do mycia kubków ceramicznych ze wzorami rekomenduje się użyć podstawowych środków czystości w postaci wody z płynem i delikatnej gąbki lub szmatki. Przemawia za tym kolejna zaleta – na ceramice zanieczyszczenia nie utrzymują się długo i łatwo je usunąć. Jeśli jednak naczynia ceramiczne nie posiadają malunków lub zdobień można umieścić je w zmywarce. Wyjątek stanowią informacje od producenta, które nie zalecają tego robić. Może na przykład okazać się, że w jakiś sposób na kubku ceramicznym pojawiła się rysa lub pęknięcie. Od tej pory należy myć go ręcznie. W innym razie wnikanie detergentów spowoduje pogłębianie się uszkodzeń.
Pełnią funkcję naczynia, ale również ozdoby
Kubki ceramiczne służą przede wszystkim jako naczynia do picia. Ale oprócz tego pełnią również funkcję ozdoby wnętrza i stołu. Dzieje się tak za sprawą różnorodnych wzorów, na przykład w postaci liści, abstrakcji i kształtów geometrycznych, które producenci umieszczają na powierzchni ceramicznej. To właśnie one sprawiają, że kubki są niepowtarzalne i przyciągają uwagę przyszłych posiadaczy.
Jedną z metod ozdabiania wyrobów ceramicznych jest ręczna metoda stempelkowa. Polega na nanoszeniu zdobień miękkimi pędzlami o różnej wielkości, a także delikatnymi stemplami. Aby ostateczny efekt był precyzyjny, a kolor wyrazisty każdy pędzel przynależy do określonych barw na palecie. Z kolei stemple są wycinane tak, aby odwzorowały motyw, który znajdzie się na kubku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dmk Meble Kuchnie, Łazienki, Garderoby Na Wymiar
Meble - na zamówienie woj. pomorskie76-200 Słupsk, Poznańska 82